linux i widows xp na jednym kompie

kompak

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2006
Posty
78
Punkty reakcji
1
Miasto
internAt
Witam!!
Czy jesli zainstaluję na jednym kompie linuxa i windowsa (oczywiście na osobnych partycjach) będę mógł podczas uruchamiania kompa wybrac na jakim systemie chę pracowac??
Jak to zrobić?? ?(dla info --> mam 2 dyski twarde: sata2 i ultra ata)
Prosze o pomoc
pozdro
 

jakub007

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2006
Posty
6 127
Punkty reakcji
2
Tak będziesz mógł o ile plik rozruchowy się nie schrzani, ale zawsze można naprawić.
 

perfect

Złodziej Zapalniczek
Dołączył
30 Marzec 2007
Posty
1 023
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Z wszond!
Jak to zrobić? Normalnie:
1. Instalujesz Windowsa (lub masz go zainstalowanego).
2. Instalujesz Linuxa.
3. Pod koniec instalacji Linuxa ustawiasz bootloadera (najczęściej Lilo lub Grub).
4. Cieszysz się korzystaniem z dwóch systemów.
 

kompak

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2006
Posty
78
Punkty reakcji
1
Miasto
internAt
Aha ale w takim razie jak ustawić tego bootloadera pod koniec instalacji linuxa??
Czym sie rózni Lilo od Grub??
 

yeti86

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2006
Posty
2 399
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Jarocin
zupełnie inny porgram, działanie takie samo inaczej się konfiguruje, osobiście wole gruba

a co do ustawienia bootloadera to większość dystrybucje klikalnych wykrywa sama sytemy i konfiguruje go.
 

Hwori

Nowicjusz
Dołączył
26 Lipiec 2007
Posty
283
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
ja to moge wiedzieć?
Na pierwszej partycji musi być Windows. Inaczej będą się "kłócić" i nic z tego nie będzie, zadziała tylko jeden system.
np. mamy dysk o pojemności 160GB to robimy dwie partycje dla Windowsa C i D oraz trzy dla Linuxa ext3, ext3 /home, oraz SWAP. Partycjie Linuxa musisz zrobić jego instalatorem. I pierwszego zainstaluj Windowsa.
 

kompak

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2006
Posty
78
Punkty reakcji
1
Miasto
internAt
:/ Hwori Mam 2 dyski twarde (160GB sata2 i 40 GB ultra ata), na tym większym mam 4 partcje NTFS a na tym mniejszym jedną też NTFS, co w takim przypadku?? Chciałbym linuxa zainstalować na tym 40-gigowym... windowsa mam zainstalowanego jednak pojewił się taki mały problem bo przy partycjonowniu nowego dysku (160GB) partycje zaczęły się literowac od f: w górę a c: i d: mają napędy CD/DVD... Ale to chyba nie będzie przeszkadzac linuxowi prawda??
 

marines

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2007
Posty
24
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
/home/marines
nie, nie będzie :) możesz śmiało instalować linuksa na drugim dysku :)

@down:
wziąłem pod uwagę wcześniejsze partycjonowanie ;)
 

Muzka

Nowicjusz
Dołączył
18 Sierpień 2007
Posty
23
Punkty reakcji
0
Miasto
z Marsa
:/ Hwori Mam 2 dyski twarde (160GB sata2 i 40 GB ultra ata), na tym większym mam 4 partcje NTFS a na tym mniejszym jedną też NTFS, co w takim przypadku?? Chciałbym linuxa zainstalować na tym 40-gigowym... windowsa mam zainstalowanego jednak pojewił się taki mały problem bo przy partycjonowniu nowego dysku (160GB) partycje zaczęły się literowac od f: w górę a c: i d: mają napędy CD/DVD... Ale to chyba nie będzie przeszkadzac linuxowi prawda??

Nie ma szans zainstalować. Partycje muszą być FAT. NTFS to podział dysku zrobiony przez microsofta i niestety nie darady zainsalować na nich innych dystrybucji.

Wczoraj próbowałem zainstalować Linuxa na moim kompie z 3 partycjami NTFS. Niestety, po nieudanym instalowaniu i ponownym uruchomieniu komputera, pokazywała się tylko jedno partycja z Windowsa i to w dodatku z pomniejszoną pojemnością. Zakończyło się to Formatem kompa.

P.S: Marines, tak na przyszłość. Nigdy nieedytuje się posta pod którym podpisał się już jakiś user :)
 

yeti86

Nowicjusz
Dołączył
9 Czerwiec 2006
Posty
2 399
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Jarocin
generalnie system plików narazie w linuxie funkcjonuje jako tylko do odczytu, zapis nie jest wpełni wspierany choć czasami odczyt też.
 

kompak

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2006
Posty
78
Punkty reakcji
1
Miasto
internAt
Czyli mam rozumieć yeti86, że lepiej będzie jeśli ta partycje NTFS (stary dysk 40BG) przeformatuje na FAT?? I dopiero wtedy zainstaluję Linuxa... tak??
 

marines

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2007
Posty
24
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
/home/marines
Czyli mam rozumieć yeti86, że lepiej będzie jeśli ta partycje NTFS (stary dysk 40BG) przeformatuje na FAT?? I dopiero wtedy zainstaluję Linuxa... tak??
co prawda na facie da się zainstalować niektóre dystrybucje, ale nie jest to polecane. najlepszym typem partycji dla linuksa jest EXT3 lub ReiserFS.
 

kompak

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2006
Posty
78
Punkty reakcji
1
Miasto
internAt
ok, jutro będę w takim razie coś działał:) myślę, że z instalacją Mandrivy (na pczątek:)) sobie poradze:)
 

psm

FOREVER
Dołączył
24 Listopad 2005
Posty
1 181
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Piła
Slackware może być za trudny na początek:D - nie miałem go ale czytałem o nim. Spolonizowany też chyba nie jest. Ja polecam ubuntu
 
Do góry