Dziennikarstwo

Fika

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
393
Punkty reakcji
0
Czy mógłby mi ktoś przybliżyć, co robi się na studiach dziennikarskich?? Jakie przedmioty, co jest trudnego dla humanistów(jeśli jest), czy trudno się dostać? Wybiera się jakieś podwydziały?? Będę wdzięczna :]
 

mrau

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2007
Posty
988
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Lublin
na studiach dziennikarskich oczywiscie sie studiuje czyli pije, pije i pije... i wlasciwie nic wiecej sie nie robi... jestem wlasnie na 3 roku dziennikarstwa i smialo moge stwierdzic, iz cala wiedze dziennikarska mogli nam wylozyc w ciagu jednego semestru...
Przedmioty, ktore sa wykladane na tym kierunku czesto zaleza od pofilu uczelni... u mnie jest w ciul jakis ekonomicznych bo taka uczelnia, na innej uczelni moze byc inaczej...
czy jest cos trudnego dla humanistow - nie, kierunek w sumie jest banalny... dokladny spis przedmiotow wymaganych i ich zakres znajduje sie na stronie Ministerstwa Szkolnictwa Wyzszego i Nauki ale jak juz mowilam wszystko tak naprawde zalezy od uczelni...
czy trudno sie dostac - coz zalezy gdzie...;) na UW czy UJ napewno trudniej niz na UMCS...
 

karolciaaaa

Nowicjusz
Dołączył
5 Grudzień 2006
Posty
14
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
wrosławek
witaj:) jestem studentka 1 roku dziennikarstwa. ale to niestety prywatna szkoła, no ale prywatna nie znaczy gorsza.:) w pierwszym semestrze było najgorzej i do dzisiaj mam poprawki . najgorsza ekonomia czy politologia, jeszcze parę innych mało przyjemnych:( ale już ten semestr przyniósł mi przedmioty specjalności:p więc nie jest zle
ten kierunek to moim zdaniem zawód przyszłości, w mojej szkole są do wyboru 3 specjalności: komunikacja społeczna, dziennikarstwo radiowo tv i dziennikarstwo prasowe:)
 

Fika

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
393
Punkty reakcji
0
Fajnie :) Mnie politologia kręci,więc tym się nie będę narazie przejmować ;)

A prywatnie to ile płacisz??
 

mrau

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2007
Posty
988
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Lublin
karolciaaaa gdzie studiujesz i czy jest u was magisterka?
 

karolciaaaa

Nowicjusz
Dołączył
5 Grudzień 2006
Posty
14
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
wrosławek
sorki że dopiero teraz...a więc ja studiuję w Sosnowcu na dziennych. Płacę 350 zetków za miesiac., więc nie jest aż tak drogo:)
ale na tej uczelni trzeba płacić za poprawki i to nie jest fair:( na początku mi sie nie podobało ale teraz jest w porządku:) polecam tą uczelnię bo :jest wysoki poziom i naprawdę sie czegoś nauczycie:), jest odjechana , zadbana i wogóle.... :) aha ale magisterki tu z dziennikarstwa nie ma:( są z innych kierunków ale nie z mojego niestety...:p
 

Fika

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
393
Punkty reakcji
0
A jakie przedmioty zdawać na maturze(rozszerzone i nie),żeby mieć szanse dostać się na dzienne??
 

snaut

Nowicjusz
Dołączył
1 Sierpień 2005
Posty
493
Punkty reakcji
1
Wiek
17
Mój kontakt z dziennikarzami i dziennikarkami ma związek z dwoma czynnikami:
a) mieszkanie w akademiku
b)w instytucie informatyki tymczasowo mają i swoją siedzibę(dopóki nie wybudują im nowej)
O dzienikarstwie i tych studiach mogę powiedzieć tyle że ma to związek z moich obserwacji z piciem i z piciem i z ... piciem. O sesji przypominają sobie tydzień przed a i tak mają średnią grubo powyżej 4.0. Więc raczej nic trudnego tam nie ma ;)
A poza tym na większość Twoich pytań odpowiedź zna google. Pierwsza zasada użytkownika internetu to: ask google first i radzę się jej trzymać. Garstka linków:
strona instytutu
Artykuł w e-lamie

Z tego co słyszałem dostać się tam jest trudno chociaż jak patrze i rozmawiam z niektórymi to nie wiem jakim cudem maturę zdali...
Ilość chętnych (w 2006 roku): 1875
Ilość przyjętych: 93
 

tamara020

Nowicjusz
Dołączył
27 Marzec 2007
Posty
35
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Wrocław-moje miasto;-)
Ja też studiuję prywatnie dziennikarstwo i komunikację społeczną na drugim roku.Studia są łatwe,a do prywatnej szkoły łatwo się raczej dostać.Na Uniwerku jednak jest bardzo trudny test 100pytań,słyszałam od kumpeli...Na pierwszym semestrze było jednak ok.30zaliczeń,egzaminów i wszystkiego,z czego wiele to wykłady.Byly m.in.przedmioty takie jak:ekonomia,politologia,społeczne i kulturowe oddziaływanie mediów,historia prasy, agencje prasowe i praca z serwisem informacyjnym,informatyka,języki,główne nurty w literaturze...Na szczęście ja miałam łatwo i zdałam,gdyż miałam poprostu starszych wiekiem i wyrozumiałych wykładowców,którzy poprostu nie stresowali nas aż tak bardzo.Zaliczasz dzięki głównie pracom pisemnym i obecności na zajęciach.Fajnie,że nie było głupich kolokwiów!Teraz jestem na drugim roku,część przedmiotów mi odpadła,a ten semestr mam oczywiście zaliczony.Sesja nie była jednak łatwa,a frekwencja to bardzo się liczyła...Teraz za to mamy seminaria dyplomowe głównie i języki,wf nam już odpadł.Pozdrawiam;-).Nie wiem jednakże,czy to przyszłościopwy kierunek,bo zwykle biorą dziennikarzy lokalnych(za grosze im płacone) i z doświadczeniem no i praktyki czy staże na studiach musisz załatwić sobie sama;().Ps.Zgadzam się z wypowiedzią,ze są imprezy i dużo się pije,a w prywatnej uczelni,to raczej ,nie ma akademika ,no i za wszystko się też płaci...
 

Fika

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
393
Punkty reakcji
0
Jeśli już studiujecie,to pewnie dowiedzieliście się, ile wynoszą zarobki dziennikarzy. Chodzi tu o takich, którzy piszą np. na szczeblu powiatowym do jakiegoś regionalnego tygodnika i tych porządniejszych (Wprost,RP,Wyborcza..) ??
 

tamara020

Nowicjusz
Dołączył
27 Marzec 2007
Posty
35
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Wrocław-moje miasto;-)
Jeśli już studiujecie,to pewnie dowiedzieliście się, ile wynoszą zarobki dziennikarzy. Chodzi tu o takich, którzy piszą np. na szczeblu powiatowym do jakiegoś regionalnego tygodnika i tych porządniejszych (Wprost,RP,Wyborcza..) ??


Hmm...od ok.tysiąca do kilkudziesięciu, tak myślę;-).
 

mrau

Nowicjusz
Dołączył
25 Luty 2007
Posty
988
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Miasto
Lublin
minimalna to obecnie 900 z groszami - tyle na etacie najmniej - do ilu pewnie do niewielu wiecej... patrzac na to, ze wiekszosc dziennikarzy w PL nie ma etatu to coz... ile wypiszesz tyle zarobisz...
w dziennikach lokalnych w lbn punkt to ok 2 zl... to ile to ten punkt zalezy od dzialu, wydania itp...
 

jef

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2007
Posty
1
Punkty reakcji
0
Miasto
ostrow
ja studiuje na akademii ekonomicznej publicystyke ekonomiczna,
kierunek laczy ze soba warsztat dziennikarski (przedmioty skierowane na redagowanie
tekstów, stylistyka czy nawet retoryka) z ekonomia sensu stricte.

jesli kogos to interesuje, moge rozwinac temat
 

Fika

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
393
Punkty reakcji
0
Pisz co wiesz :D Mnie interesuje ten temat :) Poza tym też Public Relations.
 

Fika

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
393
Punkty reakcji
0
Powiem szczerze,że ten artyuł mnie trochę zbił z tropu. Jednakże jest w nim dość dużo prawdy.
 

empatia

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2007
Posty
21
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
z miasteczka takiego ;)
No własnie ja też przymierzałam sie do wyboru tego kierunku, ale teraz sama nie wiem. Poza tym chciałabym dostać ne UJ i chyba jednak mierze za wysoko, bo z tego co wiem jest tam 60 miejsc. Ale z 2 strony jest to coś co mnie interesuje, więc może warto iść pod prąd :)
 

mmadziaa

Nowicjusz
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
24
Punkty reakcji
0
a co z pracą po dziennikarstwie? ktoś się orientejszyn? i czy oprócz prasy, radia i telewizji mozna sie gdzies jeszcze załapać?
& jeszcze co i na ile mniej więcej procent trzeba mieć na maturze?
& wstępne egzaminy - wszystko na ten temat.
 

Penelope

Nowicjusz
Dołączył
17 Maj 2007
Posty
13
Punkty reakcji
0
Oczywiscie na kazdym kierunku znajda sie obywatele, którzy bedą wszystko zlewali i tak beda dalej przechodzili> znam takich. ale jest tez grono osób, ktore podchodza do studiow i swoich wyborow powaznie, wiec nie generalizujmy, że studenci "tego" kierunku sa tacy a innego "tacy"!A my jesteśmy the best i wogole! bzdura!

Wiem, ze sa kierunki dziennikarskie i kierunki na których można wybrać specjalność dziennikarska. Studia takie dają mozliwosc szkolenia warsztatu i poznania zasad funkcjonowania systemu medialnego, a co za tym idzie umiejetnośc obiektywnej krytyki zjawisk w nim zachodzacych.< to tak ogolnie i idealnie >

Ile zarabia dziennikarz? mało. studia dziennikarskie nie daja ci gwarancji wykonywania tego zawodu. Jak wiadomo to wolny zawod wiec maja do niego dostęp osoby nie kształcące sie w tym kierunku. Dziennikarz jest swego rodzaju misjonarzem. Od nas dziennikarzy wymaga się poświecenia. Nie ma wolnego czasu..albo czytasz albo piszesz albo rozmawiasz. Cały czas musisz poszerzać swoją wiedze, jesli chcesz być dobra i pracować dla na przykład czasopisma opiniotworczego. To od ciebie sie dowiadują! To ty jesteś powierniczka informacji, interesuje cię aktywne uczestniczenie w zyciu spolecznym, politycznym, masz umiejetnosci porozumiewania się z ludzi z rożnych grup spolecznych.itd. itp.
Mozesz tez nic nie robic i narzekac! :]
 
Do góry