Co mślicie o rasiźmie??

Status
Zamknięty.

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
To, że rasy są nierówne to żadna tajemnica. Wystarczy spojrzeć na sport. Czarni dominują np. w boksie i koszykówce. Wiąże się to z ich ukształtowaniem genetycznym. Ale czy są wśród ciężarowców albo strongmanów ? Ja nie zaobserwowałem. A widział ktoś
czarnego szachistę ?

A teraz ciekawostka dla wszystkich tolerancyjnych. Oto czym sie może skończyć nieustanne tropienie
na siłę przejawów rasizmu.

http://www.nacjonalista.org/

Czy zupa jest „rasistowska”?



Francuski sąd administracyjny orzekł we wtorek, że powiązana ze skrajną prawicą organizacja charytatywna może żywić bezdomnych zupą na wieprzowinie.
Zakaz wydawania zupy ogłoszono w ubiegłym miesiącu, argumentując, iż było to dyskryminowanie żydów i muzułmanów, którzy nie jedzą wieprzowiny ze względów religijnych.

Zdaniem sądu oferowanie zupy stanowiło co prawda „wyraźną dyskryminację”, ale nie można tego zakazać, gdyż żywiono nią każdego, kto chciał ją jeść.

Burmistrz Paryża Bertrand Delanoe skrytykował decyzję sądu i wezwał policję, by się od niej odwołała.

„W obliczu tej inicjatywy, która śmierdzi ksenofobią, chcę jeszcze raz wyrazić pragnienie ratusza, by zwalczać wszystkie formy dyskryminacji, rasizmu i antysemityzmu” – głosi oświadczenie Delanoe.

Krytykowaną przez burmistrza akcję podjęło nacjonalistyczne ugrupowanie Solidarność Francuzów (SDF). Według niego gotowana na wieprzowinie zupa to tradycyjne francuskie pożywienie.

– Nikt nigdy nie był w stanie udowodnić, że komukolwiek odmówiono zupy bądź odzieży ze względu na jego religię lub rasę – powiedział radiu France Info po ogłoszeniu wyroku adwokat SDF Frederic Pichon.

I jeszcze jedna ciekawostka.




„Antyfaszysta roku 2003”, Kameruńczyk Simon Moleke Nije, został aresztowany. Okazało się, że będąc świadom swojego zarażenia wirusem HIV, utrzymywał stosunki płciowe z kilkoma obywatelkami Polski. Owe panie godziły się na to prawdopodobnie dlatego, że były zachwycone jego talentem i słuszną postawą ideologiczną. I można by do woli śmiać się w kobiecej głupoty i lewackich nawyków, gdyby nie fakt, że zarażonym paniom wcale nie jest wesoło.
Cała sprawa byłaby tylko osobistą tragedią i sprawą obyczajową, gdyby nie osoba aresztowanego Kameruńczyka. Podaje się on za afrykańsko-polskiego pisarza, poetę, dziennikarza i działacza społecznego. Czym wyraża się jego społecznikostwo? Przez bycie lewakiem i „antyfaszystą”. I choć trudno zrozumieć, w jaki sposób Kameruńczyk może mieć jakieś doświadczenia z faszyzmem, jasnym jest jedno. Musi potępiać rasizm, ciemnogród i głupotę Polaków. Tylko za to można zostać uhoronowanym przez antyrasistowskie stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Donkiszoci spod znaku Pankowskiego i Kornaka, nie mogli przegapić takiej okazji. Wszak „towarzysz” ma i odpowiednie poglądy, i odpowiednie pochodzenie, już nie tylko społeczne, ale i geograficzne. W istocie czarny lewak to ideał komunistów wszelkiej maści.

Tyle, że jak każdy ideał lewicy, okazuje się zupełnie czym innym w rzeczywistości. Bo kimże był Marks? Zafiksowanym Żydem-antysemitą; osobą, która wzywała do „wolności seksualnej” na późniejszą modłę hipisów, będąc prawdziwym tyranem jako ojciec rodziny i doprowadzając swoje córki na skraj obłędu; był orędownikiem zniesienia podziałów między ludźmi – słowem humanistą pełną gębą – ale za cenę wymordowania krnąbrnej połowy ludzkości. Przykłady można mnożyć. I pokażcie mi jakiegoś bohatera lewactwa bez skazy, a zmienię poglądy i zapiszę się do „Nigdy Więcej”.

Identycznie stało się z panem Simonem z Kamerunu. Bard aż dwóch narodów, a może więcej – całego świata, bo narody to feudalny przeżytek – a przy okazji jeszcze ulubieniec kobiet, skończył w areszcie. Jeszcze raz okazało się, że odstępowanie od zasad wdrukowywanych przez wieki przez „czarne pająki”, przynosi szkody. Bo wolność seksualna w tym przypadku doprowadziła do tragedii. Więcej nawet, gdyby owe panie były frywolne, ale byłyby jednocześnie zwolenniczkami znienawidzonych przez siebie „faszystów”, nawet w odmianie skrajnej, skinowskiej czy kibicowskiej, ani przez chwilę nie pomyślałyby o wesołych chwilach spędzanych z „asfaltem”.

To prawdziwa ironia losu. Wszystko to, z czym walczą ludzie z „Nigdy Więcej” uratowałoby zdrowie, a może i życie kilku pań. Niestety, owe niewiasty wybrały inaczej. Tylko do kogo teraz mogą mieć pretensje?
 

DZASTII

Nowicjusz
Dołączył
2 Styczeń 2007
Posty
22
Punkty reakcji
0
Wszyscy uważacie ze rasizm jest okropny (ja tez tak uważam), ale nie wiecie jak zachowalibyście sie w sytuacji kiedy mielibyście do czynienia z kimś o innym kolorze skóry.
Wiemy wiemy nie raz i nie dwa się zadawałam, mam po prostu przyciałów, wielu kolorów i narodowości

Dlaczego mam wrazenie ze UWAŻACIE iż to odmiennośc - coś złego? Tak jakbyscie pisały ze trzeba im to wybaczyc... bo nie oni sie takimi ZŁYMI urodzic...??? ehhh
Odmienność jest dobra, i kto powiedział, że to biały jest akurat dobry?


A ja uważam, że różnorodnośc kulturowa niszczy społeczeństwo. Za dużo różnych narodowości rozbija państwo i społeczeństwo
No to ja uważam zupełnie co innego, różnorodność właśnie nam pomaga i dodaje tego czegoś, a bez niej jest zacofanie

A nie zastanawia cie to, ze jak chodza male cygany i zebrza o pare zlotych i jak takiego pogonisz to za chwile podjezdzaja 2 bmw i wychodzi kilku brudasow obwieszonych zlotem zeby ci wpier*****
A u Polaków tego wcale nie ma hahahah, no może jest mniej ale też jets. A ja akurat znam wspaniałych cyganów, żyjących i pracujących normalnie

Siądź w jakiejś knajpie w 3 aleji, kup pizze i na bank przypie**** sie do Ciebie jakis cygan czy rom i bedzie zulil.
No to chyba nigdy nie byłeś w UK i naszych kochanych rodaków nie widziałeś. Mi aż wstyd było się przyznawać, że Polką jestem. A co roku pracowałam w wakacje w UK, więc się napatrzyłam. To się dzieje w każdej kulturze..... trzeba po prostu patrzeć a nie być zamkniętym na swoje....


A najbardziej rozwalają mnie tacy co nigdy nie spotkali innych niż "białych" a są rasitami, po prostu strach
 

kataryna

Po burzy ZAWSZE wschodzi Słońce! Nawet po najwięks
Dołączył
6 Grudzień 2005
Posty
6 512
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
lepiej nie wiedzieć :P
Moim zdaniem zwracanie uwagi tylko na kolor skóry to głupota! Człowiek to astral, a ciało jest tylko opakowaniem tego, co najpiękniejsze! Rasiści to wg mnie ludzie bez mózgu.
 

lolasz

BIGPostownik - Prywatny ochroniarz Niki !!!
Dołączył
29 Maj 2005
Posty
821
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Świony
Rasiści to dziwni ludzie - świat jest dla wszystkich a wszystko jest dla ludzi więc myślę, że pojęcie Rasista wiąże się nie tylko
z głupotą ludzką ale chęcią zwrócenia na siebie uwagi
 
N

Nazer

Guest
Rasistą nie jestem, nei obchodzi mnie kto jaki ma kolor skóry.
Może rasisci czują się gorsi od innych ludzi i dlatego szukają jakichś dowodów na to że jakaś rasa jest lepsza od innej :]

Moim zdaniem zwracanie uwagi tylko na kolor skóry to głupota! Człowiek to astral, a ciało jest tylko opakowaniem tego, co najpiękniejsze! Rasiści to wg mnie ludzie bez mózgu.
Co to za ezoteryczne brednie :]
 

RAMZE$

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2006
Posty
704
Punkty reakcji
0
Miasto
Fotel przed klamotem
rasiści to przedewszystkim ludzie którzy raczej z myśleniem racjonalnym niemają za wiele wspólnego
najwidoczniej nie znają historii rasizmu i dlaczego nienawidzi sie czarnoskórych, bo jakoś dziwnie nie toleruje sie czarnych a żółtych można spokojnie uznać za równych
dla mnie są to ludzie bez własnego zdania, kierują sie zasłyszanymi gdzieś informacjami, i niedokońca je rozumieją, wiedza tylko że czarny równa sie gorszy
reasumując rasiści to w 90% kretyni i debile
 

DZASTII

Nowicjusz
Dołączył
2 Styczeń 2007
Posty
22
Punkty reakcji
0
RASIZM
Trochę faktów

1.Podziały rasowe nie mają żadnego uzasadnienia namacalnego. Pod względem genetycznym Polak może się różnić od innego Polaka bardziej niż od Masaja.

2.Termin „rasa” nie występował ani u Greków ani u Rzymian. Starożytni dzielili ludzi wg statusu, klasy, religi czy język

3.Różnice genetyczne, między członkami tej samej populacji mogą być wielokrotnie większe niż między losowo wybranymi przedstawicielami dwóch różnych populacji

4.Posługiwanie się podziałem na rasy sprzyjało wszelkiemu rodzaju patologii.

5.W latach 20 i 40 XXw sukcesy w sporcie (boks, koszykówka) odnosili żydzi. Dziś wolą być prawnikami czy lekarzami. Sto lat temu po, prostu nie mieli takich możliwości wyboru.

6.W pewnym sensie wszyscy jesteśmy Afrykanami, bo stamtąd ludzkość się wywodzi.

Skąd: FOCUS

Chciałam dopisać, że leżała na sali ze mną babka (Polka) męża miała Roma. I cała ta rodzina codziennie przychodziła i siedziała z nią. I sama przyznała, że Polska rodzina kompletnie ją olała. Babka miała nowotwór
 

DZASTII

Nowicjusz
Dołączył
2 Styczeń 2007
Posty
22
Punkty reakcji
0
A tak jeszcze dodam o muzułmanach:
Mój tato był profesorem na polibudzie i miał dużo pracownikóe stamtąd i znałam ich, ale najbardziej w pamięci utkwiła mi rodzinka jedna (bo najbardziej zżyci byliśmy) Facet, żona 2 dzieciaków, Facet i dzieciaki szybko stali się "europejczykami" ale kobita nie chciała, chociaż mąż ją namawiał, to był JEJ wybór.
Znam wiele takich dziewczyn w UK one po prostu chcą tak żyć
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Moi wybitni filozofowie, a kto twierdzi, że rasizm jest tylko bronią białego człowieka. Czy znacie moi milusińscy kogoś kto nazywa się Louis Farrakhan ? Nie znacie ? Służę linkiem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Louis_Farrakhan
Otóz ten jegomosć startował kiedyś na stanowisko burmistrza N.Y. Kampanię sponsorował mu m.in. Aryjski Ruch Białych. Powód ?
OBIE STRONY nie chcą mieszania ras. I to jest argument w dyskusji kolego Ramzes a nie wyzywanie ludzi od kretynów i debili.Ty
i tobie podobni nadajecie się najwyżej na forum Samoobrony.
A w sprawie naszego Kameruńczyka i walki B.Delahoe z rasistowską zupą wieprzową coś nasi antyrasiści zamilkli. Co brakuje argumentów ?
:piwosze: :piwosze: :piwosze:
 

Wuyeq

Nowicjusz
Dołączył
4 Listopad 2005
Posty
818
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
.
to ze taki człowiek jak Louis Farrakhan istnieje i ma swoje poglady, to nie znaczy, ze nie jest oszołomem i nie bredzi :)... argumenty - wazna rzecz, jednak nie chodzi przede wszystkim o ich obecnosc, a o rzeczowosc tych argumentow, czego niestety rasistom brakuje...."zachowanie czystosci rasy", to według ciebie jest argument, a według mnie nie..bo po co zachowywac czystosc rasy??

co do Kamerunczyka...to nie wiem o co w ogole to cale 'halo'...oszust jakich w swiecie nie brakuje..tego typu ludzie zdarzaja sie i wsrod bialych i wsrod czarnych i zółtych i w ogóle wszedzie..owszem, wykorzystywal przy tym to, o co niby mial walczyc, ale to nie jest jakis ewenement wsrod oszustow...nie mozna na podstawie tego jednostkowego przypadku wyciagac dalekoidacych wnioskow..malo który Murzyn zaprasza do siebie spragnione plomiennych nauk kobiety, by potem z premedytacja zarazic je AIDS...

co do tej zupy..to jest to nic innego jak zwykła prymitywna prowokacja wymierzona przeciw Zydom i Muzulmanom..owszem w swietle prawa, ta organizacja jest niewinna..nikt tym ludziom nie wpycha na sile do ust wieprzowiny..."Nikomu nie odmówimy posiłku", ale wiadomo, ze zaden szanujacy sie Zyd czy Muzulmanin wieprzowiny nie tknie..prostactwo, obłuda i tyle, choc w zaden sposob jak widac prawa francuskiego nie narusza...


generalnie uwazam, ze rasim jest objawem jakiegos tam ograniczenia intelektualnego i swiatopogladowego i trzeba sie mu stanowczo przeciwstawiac..owszem zgodze sie, ze poszczególne rasy roznia sie od siebie szeregiem typowych powtarzalnych i dziedzicznych cech, które sprawiaja, ze np charakterystyczne dla czarnych jest bycie silnym, skocznym itd itd.. ale to nie jest regułą..o czym swiadcza np zacierajace sie roznice w sporcie..
z rasizmem trzeba walczyc, rasizm trzeba tepic, pseudorasistów typu: "cos tam uslyszalem, cos tam przeczytalem' konsekwentnie uswiadamiac i po prostu nie dac sie takim ludziom zdominowac w zaden sposób..
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Ja do tej pory wierzyłem, że idiotyzmy na zachodzie wynikają z dobrobytu, ale to chyba promieniuje. Powiedz mi dlaczego ty autorytatywnie decydujesz, które argumenty są racjonalne, a które nie. Jesteś autorytetem moralnym czy może nadczłowiekiem ?
A może z ciebie gigant myśli i ojciec demokracji ?( cytat z 12 krzeseł )Kto dał prawo wam narzucać poglądy innym.
Ta jak to ty nazywasz prymitywna prowokacja obnaża waszą totalną glupotę. Po pierwsze Solidarność Francuzów jest organizacją
charytatywną i może gotować zupę jaką chce i wara wszystkim od tego. Jakoś ani muzułmanie ani Zydzi nie protestowali tylka tacy pożyteczni idioci ( że zacytuję towarzysza Lenina ). Gdyby im ulec to niedługo wrócili by z argumentem, że dyskryminuje ona wegetarian. Dość już idiotycznej tyranii politycznej poprawności, która każe zmieniać tytuł kryminału A.Christie "12 małych murzynków " na " 12 małych żołnierzyków ", bo słowo murzynek jest be. To jest bagno. Narzucanie komuś nowomowy, po to, żeby kogoś nie obrazić jest kretynizmem. Jeśli ja nie nazwę murzyna czarnym to on przestanie nim być ?
Nigdy nie sądziłem, że to ja i mnie podobni będą ostoją wolnosci wypowiedzi, bo my nie boimy się nazwania faszystami czy naziolami.Pamiętam kawałek Mistreat,:
We are skinheads, skinheads for Finnland
.........................................................
We are skinheads , fighting for freedom

A i jeszcze coś:"co do Kamerunczyka...to nie wiem o co w ogole to cale 'halo'...". Rzeczywiście nie ma o co bić piany. Zgłosiła się już dwudziesta ofiara konwergencji ras poprzez uciechy cielesne z wiadomym osobnikiem, która zostanie naznaczona piętnem choroby na całe życie. Ale co tam ? Poczekamy aż ktoś zorganizuje koncert i wywiesi swastę wtedy nastąpi gniew ludu i madiów,
zwłaszcza telewizji WSI to znaczy tfu TVN.
Z rzymskim pozdrowieniem.
 

Mafiozo

Nowicjusz
Dołączył
26 Listopad 2006
Posty
176
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Z Polski
mnie to mało opchodzi kto ma jaki kolor skóry jedno jest pewne wszyscy jesteśmy ludzmi i to jest ważne raczej.
 

Wuyeq

Nowicjusz
Dołączył
4 Listopad 2005
Posty
818
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
.
A i jeszcze coś:"co do Kamerunczyka...to nie wiem o co w ogole to cale 'halo'...". Rzeczywiście nie ma o co bić piany. Zgłosiła się już dwudziesta ofiara konwergencji ras poprzez uciechy cielesne z wiadomym osobnikiem, która zostanie naznaczona piętnem choroby na całe życie.
jakby sie ich nawet zglosilo 4 tysiące, to nie jest to problem zwiazany z rasizmem, tylko z AIDS i przestepczoscią. na miejscu Kamerunczyka mogl byc Polak, Czech, Chinczyk, Amerykanin, bialy, żólty, fioletowy.. jego kolor skóry miał w tym przypadku najmniejsze znaczenie, bo przestepstwo jest przestepstwem.. a rownosc polega takze m.in. na rownosci wobec prawa..

Ja do tej pory wierzyłem, że idiotyzmy na zachodzie wynikają z dobrobytu, ale to chyba promieniuje. Powiedz mi dlaczego ty autorytatywnie decydujesz, które argumenty są racjonalne, a które nie. Jesteś autorytetem moralnym czy może nadczłowiekiem ?
A może z ciebie gigant myśli i ojciec demokracji ?( cytat z 12 krzeseł )Kto dał prawo wam narzucać poglądy innym.
nie jestem medrcem, filozofem, czy innym myslicielem, ale jestem czescia spoleczenstwa i jako osoba swiadoma swoich czynów, mysli wyrazam opinie na temat twoich pogladów. nie mowie ci jak masz zyc, kogo lubica kogo nie, ale jednoczesnie mam prawo glosno powiedziec co mysle na temat rasizmu i tego typu historii...owszem, zaden człowik nie powinien narzucac drugiemu poglądów, ale z drugiej strony ta słynna 'tolerancja' ma swoje granice..walke i czynne przeciwstawianie sie szkodliwym dla spoleczenstwa ideom uwazam za niezbedna w dzisiejszych czasach..moje sady na temat racjonalnosci argumentow wynikaja z kilku czynnikow..po pierwsze obserwacja, po drugie religia..dla mnie np autorytetem jest Watykan, a jego stanowisko jest jasne: wszyscy ludzie sa równi..a kto uwaza inaczej, błądzi..


Ta jak to ty nazywasz prymitywna prowokacja obnaża waszą totalną glupotę. Po pierwsze Solidarność Francuzów jest organizacją
charytatywną i może gotować zupę jaką chce i wara wszystkim od tego. Jakoś ani muzułmanie ani Zydzi nie protestowali tylka tacy pożyteczni idioci ( że zacytuję towarzysza Lenina ). Gdyby im ulec to niedługo wrócili by z argumentem, że dyskryminuje ona wegetarian
moze gotowac co chce i dla kogo chce, owszem...Francja to wolny kraj, a ta organizacja nie jest organizacja panstwowa...jednak zauwaz, ze gdyby chciala rzeczywiscie pomoc wszystkim, w tym ZYdom i Muzulmanom, to by to zrobila, uwzgledniajac zakazy ich religii..jednak na szczescie sa inne organizacje, które to zrobią tak jak nalezy..

Dość już idiotycznej tyranii politycznej poprawności, która każe zmieniać tytuł kryminału A.Christie "12 małych murzynków " na " 12 małych żołnierzyków ", bo słowo murzynek jest be. To jest bagno. Narzucanie komuś nowomowy, po to, żeby kogoś nie obrazić jest kretynizmem. Jeśli ja nie nazwę murzyna czarnym to on przestanie nim być ?
Nigdy nie sądziłem, że to ja i mnie podobni będą ostoją wolnosci wypowiedzi, bo my nie boimy się nazwania faszystami czy naziolami.Pamiętam kawałek Mistreat,:
We are skinheads, skinheads for Finnland
.........................................................
We are skinheads , fighting for freedom
problemem rasizmu nie jest nazewnictwo..owszem jego skóra nie zmieni sie, niezaleznie od tego, czy krzynkiesz do niego: "czarnuch" czy "afroamerykanin"..chodzi o to, zeby traktowac ludzi z nalezytym szacunkiem..oczywiscie zbytnia jak to nazwales 'poprawnosc polityczna' bywa problemem, ale ona wystepuje nie tylko razem z problemem rasizmu, ale i problemem homoseksualistów, odmiennych kultur, religii, medycyny i masy innych dziedzin zycia..

co do tej hmm..'ostoi wolnosci wypowiedzi'...jak by to zgrabnie ująć??..wolnosc słowa, tak jak wszystko ma swoje granice, i kazdy rozumie to w inny sposób..i nie zawaham sie w tym momencie powiedziec, ze rasisci pojmują te walke w sposób absolutnie błędny..w sposób nie do przyjecia dla ogółu..

co z tego, ze nie boicie sie fali krytyki, nie boicie sie słów "nazista, faszysta, rasista"..co z tego?? nie mam szacunku dla osób, które gardzą drugim człowiekiem w imie ideologii sprzecznych z tym w co wierze..i tu moze sie powtórze, ale m.in. rasizm to jest patologia spoleczna i trzeba z nia walczyc, czy sie komus to podoba czy nie..
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Owszem masz prawo jak każdy inny wypowiedzieć swoje poglądy, ale nie mów mi o normach społecznych, bo czegoś takiego nie ma, to abstrakcja. Normy zmieniają się w zależności od nastroju i nie podlegają kodyfikacji. Homosie mówią np. o nietolerancji i nie
zgadzają się z tzw. normami jako ciemnogrodem. Jednak jeśli chodzi o wolność wypowiedzi na temat Żydów czy czarnych nagle pojawiają się jakies mityczne normy. Pojawiają się jakieś tezy, których kwestionowanie kończy się napiętnowaniem czy ostracyzmem społecznym. Doświadczyli tego Ratajczak czy Michalkiewicz. Czy byli to faszyści ?. Nie . Ale jak się posłucha niektórych propagandzistów to można uwierzyć, że podczas wojny pomagali Żydów łapać. Przeszukaj moje posty i znajdź gdzie ja np. obrażam murzynów. Czy ja kiedykolwiek nazwałem ich nigrami, czarnuchami czy kaframi ? Nie. Ja uważam, że ich naturalne środowisko jest w Afryce. I niech tam zostaną, albo w jakimś innym miejscu, ale nie tu.
 

lucky luck

Nowicjusz
Dołączył
10 Styczeń 2007
Posty
17
Punkty reakcji
0
zastanawiam sie dlaczego tak duzo mowi sie o rasizmie bialych w stosunku do czarnych, a jakos niewielu odwazy sie powiedziec o rasizmie czarnych w stosunku do bialych
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
Nie wiesz ? To przecież nie wypada. Tak samo jak pisanie o tym, że jednymi z największych rasistów na świecie są Żydzi. No holokaust i koniec tematu.
 
Status
Zamknięty.
Do góry