Co było pierwsze: jajko czy kura?

rot_schwarz

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2010
Posty
130
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell :)
Grupa brytyjskich naukowców znalazła rozwiązanie zagadki, nad rozwiązaniem której męczyli się już starożytni filozofowie: czy pierwsza była kura, czy też jajko? Badacze nie mają wątpliwości: kura i przedstawiają na to dowody – podaje serwis newsru.com.
No dobrze, ale w takim razie nie odpowiedziano jeszcze na pytanie, skąd się wzięła ta kura? W jaki sposób się pojawiła na świecie?
A co np. z dziobakami? Czy ich jaja mają tak samo? Co sądzicie?

Całość na onet.pl
 

Magda2905

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2009
Posty
316
Punkty reakcji
16
Właśnie skąd kura? Z nieba zstąpiła czy jak? :niepewny:
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
Tutaj trochę więcej na ten temat. Polecam przeczytać komentarze, zwłaszcza ten ostatni (btw czyżby to nasz moderator? :D ).

Trudno określić, czy pierwsza była kura czy jajko, bo nie zawsze "kura" i "jajko" były tym, czym są teraz.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Dla mnie to oznaka sezonu ogórkowego. Mało się dzieje, więc dziennikarze prześcigają się w wynajdywaniu dziwnych informacji. Odkrycie na pewno nie byle jakie, ale żeby usprawiedliwić jego publikacje w gazetach nienaukowych, trzeba było wymyślec, coś takiego jak "rozwiązanie odwiecznego problemu filozoficznego". Tak na prawdę sprawa nie ma za dużo z tym dylematem wspólnego. Jaja były na ziemi zanim pojawiły się ptaki.

Co do komentarza, to nie bylem ja. :D
 

rot_schwarz

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2010
Posty
130
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell :)
Wiadomo, że kura i jajko nie zawsze były tym czym są teraz - każdy organizm jakoś tam się przekształcał w czasie. Ale raczej wątpię, żeby pierwsza kura była efektem pączkowania ;) Skoro jajko powstało w kurze to kura musiała powstać z czegoś "sprzed" jajka kurzego. Musiałyby to być jakieś jajeczka w rodzaju żabiego skrzeku - ale nie wiem, czy to możliwe skoro płazy są jakby dalszym ogniwem w rozwoju (pomiędzy są jeszcze gady).
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
A wcześniej ryby i prymitywne strunowce, wszystko jajorodne (jajożyworodnośc jest wtórna).
 

Miyazaki

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
40
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Można zapytać, co było pierwsze żaba, czy skrzek? Ale tu jest pewne, że żaba byłą pierwsza, bo skrzek musi być oblany nasieniem pana żaby, by były małe kijanki. xD Podobnie jest z kurą.
 

rot_schwarz

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2010
Posty
130
Punkty reakcji
1
Miasto
Rivendell :)
Tak wiem, że ryby i płazy są również jajorodne, ale ich jajeczka raczej nie przypominają kurzego, prawda? A rozchodzi się raczej o to, że jajko kurze (ptasie) wygląda tak, jak wygląda, czyli ma wapienną skorupkę. Gadzie podobnie, ale nikt się nie interesuje, co było pierwsze: wąż czy jajko (albo analogicznie: żaba czy skrzek). wychodzi na to, że wielką zagadką ludzkości jest nie pytanie: co było pierwsze - jajko czy kura, ale pytanie: dlaczego wszyscy pytają o tę nieszczęsną kurę? ;)
Znalazłam też ostatnio zupełnie inne rozwiązanie pytania: kto był pierwszy? klik :D
 

byklu

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2010
Posty
63
Punkty reakcji
0
Wiek
27
Kura była pierwsza ponieważ Bóg tworząc zwierzęta dał im możliwość rozmnażania się jest to udwodnione w programie "Bóg cudów" na YT znajdziecie :)
 
Dołączył
11 Lipiec 2007
Posty
2 041
Punkty reakcji
78
Miasto
tam gdzie wszyscy inni są zbędni
z nauki...
najpierw były komórki, które się łączyły, po ileś tam lat z komórek organizmy, z organizmów dinozaury, ka bum wyginęły, potem od nowa, zaczęły się tworzyć komórki, organizmy, małe zwierzęta, potem coraz większe. aż się utworzyły takie jak dziś
ale rozumując to wszystkie zwierzęta jajorodne znoszą/oddają jajka, gady, ptaki, płazy, ryby, a kura należy do jednej gałęzi więc zanim kura powstała to już jaja zostały złożone
proste
 

Keehl

positive thinking sucks
Dołączył
4 Grudzień 2009
Posty
982
Punkty reakcji
35
Miasto
Śląsk Cieszyński
z nauki...
najpierw były komórki, które się łączyły, po ileś tam lat z komórek organizmy, z organizmów dinozaury, ka bum wyginęły, potem od nowa, zaczęły się tworzyć komórki, organizmy, małe zwierzęta, potem coraz większe. aż się utworzyły takie jak dziś
:lol:

ale rozumując to wszystkie zwierzęta jajorodne znoszą/oddają jajka,
Tak, to jest definicja jajorodności... :eek:k:

gady, ptaki, płazy, ryby, a kura należy do jednej gałęzi więc zanim kura powstała to już jaja zostały złożone
proste
A tego nie rozumiem. Tzn wiem co tu jest napisane, ale to jakimi dzikimi meandrami Twoje myśli krążyły jest dla mnie zagadką nie mniejszą niż ta, o której dyskutujemy.
 
Dołączył
11 Lipiec 2007
Posty
2 041
Punkty reakcji
78
Miasto
tam gdzie wszyscy inni są zbędni
hehe :lol:
No przecież nie mówiłem wszystkiego poważnie tylko przytaczając fantazyjnie pewne aspekty i bardzo skrótowo pisząc :] bo procesu ewolucji (z nauki) nie da się ot tak rozpisać.
To czego nie rozumiesz to po prostu w procesie ewolucji kura jest gdzieś daleko a przed nią były te gady, płazy i ryby, które jaja składały. Źle i za szybko piszę :p .

Najprościej jest przyjąć że jednak Bóg stworzył ziemię i wszystko co żyje jest jego dziełem (czyli pierwsza była kura). Ale człowiek lubi sobie komplikować sprawę i o tym wszystkim pisze bądź opowiada(tv) nauka.
 
A

Aulelia

Guest
Ja słyszałam, że kura jest jakimś przodkiem dinozaurów - oczywiście nie wiem czy to prawda - i to by wyjaśniało skąd się pojawiła w ogóle. 

@down

Właśnie, dzięki koleś git. :) wiedziałam, że coś pomotałam. 
 

koles git

Nowicjusz
Dołączył
17 Lipiec 2010
Posty
312
Punkty reakcji
9
Miasto
Świat
wspólnymi siłami forumowiczów możnaby się nawet dowiedzieć, gdzie kończy się wszechświat:)
 
Do góry