Szwecja vs. USA

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Masz statystyke ukazującą jak ma sie czas pracy do dóbr które za nie możesz kupić:
"Jak długo przeciętny obywatel pracuje na BigMaca: Szwecja - 13 min, USA - 8,1 min"

Czyli jak pracujesz żeby żyć to powinieneś z całą pewnością do USA pojechać...
 
S

serwor

Guest
Masz statystyke ukazującą jak ma sie czas pracy do dóbr które za nie możesz kupić:
"Jak długo przeciętny obywatel pracuje na BigMaca: Szwecja - 13 min, USA - 8,1 min"

Czyli jak pracujesz żeby żyć to powinieneś z całą pewnością do USA pojechać...
BigMac- to życie ? Dziękuje postoje.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
BigMac- to życie ? Dziękuje postoje.
Weź mnie nie załamój...
BigMac to przykładowy towar, taki pierwszy z brzegu... Mogło być opakowanie czpoków, paczka prezerwatyw, baloniki dmuchane, lody na patyku, samochód, litr paliwa ...etc...

Reasumując, za godzine pracy w USA jesteś w stanie kupić więcej rzeczy niż w szwecji... Oczywiście wszystko średnio...

BTW nie jadam fastfoodów...
 

misioor

hardcore negotiator
Dołączył
9 Kwiecień 2007
Posty
4 499
Punkty reakcji
19
Wiek
40
Miasto
Polska "b"
Tylko w USA musisz sobie jeszcze wykupić ubezpieczenie ,zapłacić za przedszkole ,studia dla dzieci itp.WSzwecji masz wszystko za free.

Bardzo celna uwaga.Z tym że nie do końca za "free" bo za darmo to można w morde dostać.Ciekawe co A.D.D.A.M.2.3. na to.
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Tylko w USA musisz sobie jeszcze wykupić ubezpieczenie ,zapłacić za przedszkole ,studia dla dzieci itp.WSzwecji masz wszystko za free.
No właśnie nie muszą :p
Prawda jest taka że na tym za "free" większość szwedów zdecydowana traci. A zresztą, co tu sie dużo rozpisywać, i tak kto tylko może leczy się tam prywatnie (wyższy standard), płacąc dwukrotnie...
No i nie zapominajmy o czymś takim jak "wolność". Masz w USA prawo wyboru. Ja np od 7 lat lekarza na oczy nie widziałem a ubezpieczenie muszę płacić wysokie.... A jak nie poszczęści mi się i nie zachoruje?
W USA co prawda służba zdrowia nie jest niestety "wolna" w 100%, nie jest nawet w 50% :p) Ale zawsze jakis wybor jest...

Zasada składek i późniejszego ich rozdzielania jest oczywiście gorsza, co wynika z samej prostackiej matematyki. Nawet przy najudciwszym podziale kasy jest mniej niż gdyby występowało płacenie indywidualne.

A co powiecie na darmowe mięso? Co miesiąc każdy płaci składke mięsną, a w razie kupna mięsa dostajemy je za darmo!
No fajnie, ale co z wegetarianami? :p

Długo można by tak filozofować, ale nie ma takiej potrzeby! :

"Bezpieczeństwo socjalne jest w Stanach Zjednoczonych teoretycznie mniejsze, ale dzięki wyższym zarobkom (i niższym podatkom) Amerykanów i tak stać na zapewnienie go sobie bez pomocy państwa. Wartość majątku przeciętnego gospodarstwa domowego w USA (64,4 tys. USD) jest wielokrotnie wyższa niż gospodarstwa szwedzkiego (9,2 tys. USD). Średnia pensja Amerykanina jest - w porównaniu z zarobkami Szweda - wyższa o 45 proc. Obywatel USA, by zarobić na kanapkę Big Mac, pracuje 8,1 minuty, podczas gdy Szwed ponad 5 minut (czyli 60 proc.) dłużej."

Ciekawe co A.D.D.A.M.2.3. na to.
A ja na to:
Darmowe buty Czyli głupi Korwin:
Tylko zazdrościć nam takim krajom, W których za darmo buty rozdają...
Nie są za piękne, ani szczególne, Za to - darmowe, takie - ogólne.
Kiedy nadejdzie chlapa czy zima, To obywatel - zawsze wytrzyma!
A jak już z wiekiem drą się pomału, Dają komisje buty z przydziału.
W tych soc-komisjach są specjaliści, Żeby nie było ludzkiej zawiści.
No bo ludziska, już kombinują: Dajcie mi nowe, stare szwankują,
Buty wymieńcie - piszą podania - Lewy za ciasny - są odwołania...
Żeby nikt nie mógł głupa im palić, Muszą komisje wszystko ustalić:
Komu - do domu, komu - dla sportu, A komu wydać z pierwszego sortu.
Żeby nie było oszukiwania, Biorą komisje - pokwitowania.
Ale i biorą ponoć łapówki Od elegantów, co chcą mieć nówki!
Na spec-komisje - przyszła już pora Bo się korupcja zrobiła spora.
Tajne agencje też są konieczne, Żeby zwalczanie było skuteczne.
Śledzą komisje inne komisje - Każda komisja swoją ma misję.
Rosną urzędy i ministerstwo, Żeby nie rosło butów paserstwo,
Żeby nie brano fantów i w łapę! Bierz but - bez kantów i nie na gapę!
Jakiś tam Korwin - gada coś - głupi: Buty - niech każdy, sam sobie kupi!
Jeden - na miarę, drugi - drewniaki... Mówi, że lepszy jest system taki.
Zmniejszyć podatki! Dość biurokracji! Wszystkie komisje - do likwidacji!
Jeszcze coś mami, że niby draństwo, Że się butami zajmuje państwo!
Mądrze tłumaczą socjal-działacze: Że buty kupią... tylko bogacze,
A biednych nie stać będzie na buty - I będą boso - jak przyjdzie Luty!
A jak zamarzną? - To czyja wina? Niech nikt nie słucha głupot Korwina!
No i za darmo uczą już młodzież: Fajna by była darmowa - odzież,
Fajnie by było darmo się leczyć... Trudno młodzieży temu zaprzeczyć...
Choć darmowemu nie jestem wrogi, Czuję się - niczym but z lewej nogi,
No bo czasami widzę to czarno - No bo skąd mają na to - za darmo?
:p

]
A tu jeszcze dane z ONZ o poziomie życia na świecie. http://www.lewica.pl/?id=12126
"Szereguje on państwa stosownie do panującego w nich poziomu ubóstwa, analfabetyzmu, trwałego bezrobocia i średniej długości życia. Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi najlepiej żyje się w Szwecji"
Takie klasyfikacje są śmieszne i żałosne.
Wybiera się pare wskaźników, które niewiadomo dlaczego mają najlepiej odzwierciedlać poziom życia!
- Co to jest "poziom ubóstwa" ?? Jak oni to liczą?
- analfabetyzm ?? a jaki to ma z czymkolwiek związek?? W kraju X może być 70% magistrów którzy klepią biede, w kraju Z analfabetami może być połowa ale rozbijają sie w drogich samochodach... Nijak to sie ma do "poziomu życia"
- trwałe bezrobocie- to od biedy jakoś można by było uwzględnić, ale przypominam że w ZSRR bezrobocie wynosilo blizko 0%, i co z tego? Poszło z torbami...
- średnia długość życia? To jest najbardziej śmieszne :p Ktoś może żyć wszakże krótko lecz intensywnie: upijac sie drogimi trunkami, opychac sie truflami nadziewanymi kawiorem, posiadać każdej nocy setke kobiet i jeździć jak szaleniec ferrari i latac prywatnym odrzutowcem :p to zdecydowanie nie jest miarodajny wskaznik :p

a co powiesz na takie czynniki: ilosc wypijanego wina, godziny spedzone przed tv, srednia ilosc wolnego czasu na dobe...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
coz onz jako typowo lewicowa organizacja
nie moze przedstawiac innego swiatopogladu niz lewicowy
a przeciez zaordynowano ze szwecja to raj (jakos szwedxzi maja inne zdanie - ale ich nikt nei pyta)

Jednym z ważnych elementów raportu jest ranking państw porównujący je pod kątem Wskaźnika Ubóstwa Ludzkiego (Human Poverty Index – HPI). Szereguje on państwa stosownie do panującego w nich poziomu ubóstwa, analfabetyzmu, trwałego bezrobocia i średniej długości życia. Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi najlepiej żyje się w Szwecji, a kolejne miejsca zajmują: Norwegia, Holandia, Finlandia i Dania. Znamienne, że wśród 18 rozpatrywanych w rankingu rozwiniętych państw bardzo słabo wypadły kraje o liberalnych gospodarkach. (ONZ podzielił klasyfikację na dwie części – krajów najbardziej rozwiniętych i krajów rozwijających się, nieco inaczej definiując kryteria). Ostatnie miejsce przypadło Włochom, ale kolejne miejsca od końca zajmują kraje anglosaskie: Irlandia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia. Irlandia czy USA mają PKB należące do najwyższych na świecie, jednak poziom życia tamtejszych społeczeństw jest relatywnie niski.
wspaniale, paradne
ciekawe jakie wspolczynniki byly uzyte przy kwantyfikacji a moze analiza swot ("obiektywa"), pewnie te te co ponizej
usmialem sie po pachy

Ranking podaje też, że na Kubie jest wyższa średnia długość życia niż w USA.
wszysycy na kube
wiadomo powszechnie ze "niedojadanie" wydluza zycie, ale ja wole pozyc rok krocej z pelnym brzuchem

Wskaźnik Rozwoju Społecznego (Human Development Index). HDI określa poziom życia na podstawie średniej długości życia, poziomu edukacji (z uwzględnieniem poziomu analfabetyzmu i średniego czasu edukacji) oraz dochodu na jednego mieszkańca (skorygowanego o lokalne koszty życia). Na czele tegorocznego rankingu (podobnie jak i poprzedniego) znajduje się Norwegia, która wyprzedziła Islandię, Australię, Irlandię i Szwecję. Polska zajęła 37 lokatę (o 1 miejsce niżej niż rok temu). kolejny kwiatek
ONZ porównuje też państwa odnośnie poziomu partycypacji kobiet w życiu politycznym i ekonomicznym
ta a 90% kobiet - czlonkow zarzadow spolek jest na przymusowych urlopach z zakazem wstepu do firmy


lewica.pl - lewicowy portal informacyjny - zastanawia mnie ta nazwa
ja bym ja troche zmienil
lewica.pl - lewicowy portal dezinformacyjny
ew
lewica.pl - lewicowy portal propagandowy

sorki za zlosliwosc - ale juz taki wredny jestem, mam nadzieje ze sie nei gniewasz
 
S

serwor

Guest
Szwecja vs. USA czyli porównanie najsprawniejszego państwa socjalnego z krajem kojarzonym w największym stopniu z liberalizmem gospodarczym!

Na rozgrzewkę tekst Jana M. Fijora:



Jak więc uważacie, który model jest lepszy? Bardziej korzystny dla Polski??
Te dane które podałeś to jakaś historia ,ale bardzo dobrze że je podałeś .
Aktualne dane są takie :
Szwecja PKB około 33 tys $ na mieszkańca -vs- USA PKB około 42 tys $ na mieszkańca.
I co z tego widać ,widać że Szwecja szybciej się rozwija niż USA i je dogania.
USA ma jeszcze większe PKB ale ponieważ w Szwecji dochód jest bardziej sprawiedliwie dzielony to przeciętny Szwed ma się lepiej niż przeciętny amerykanin. A to dane o Szwecji ,w miarę aktualne. http://www.mg.gov.pl/Wspolpraca+z+zagranic...+UE/szwecja.htm
.

bialoruski czyli szwedzi to tez jakas odpowiedz...
wiesz adam zapewn zaraz obudzi sie servwor i cos napisze o imperializmie amerykanskim + jakies podobne kwiatki..
a szwedzi nie lecza sie w zasadzie u siebie - wola leczyc sie w polsce norwegii czy finlandii - szkoda im zdrowia na bezplatne lecznictwo, czytalem ze "do lekarza" wyjezdza za granice 40% szwedow
BRAVE żyjemy w UE i Szwedzi jeżdzą tam gdzie chcą ,za wszystko płaci państwo.Szwecja to mały kraj i szukają najlepszych specjalistów.
Polacy z mniejszych miast też jeżdzą do dużych i tam się leczą .
Szwecja nie jest jedynym krajem gdzie panuje tak zwany model Szwecki .Praktycznie wszystkie państwa nordyckie zastosowały ten model[ze swoimi zmianami] i to z sukcesem, są zawsze w czołówce jeśli chodzi o poziom życia obywateli.Te państwa to :
Norwegia
Dania
Finlandia
Islandia
Nie chce mi się pisać o wszystkich więc podam tylko dane o Dani.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dania#Gospodarka
Model Szwecki powstał w 1932 po krwawych rozruchach spowodowanych biedą i bezrobociem. W opracowaniu tego modelu wzieło udział wielu ekonomistów w tym dwóch laureatów nagrody Nobla, G Myrdal i B Ohlin.
 

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
w Szwecji dochód jest bardziej sprawiedliwie dzielony to przeciętny Szwed ma się lepiej niż przeciętny amerykanin.

Jest jak najbardziej niesprawiedliwie podzielony !!!! Jezeli osoba bezrobotna (niezależnie z jakich przyczyn) dostaje jakiekolwiek pieniadze od panstwa (z pieniedzy kogoś kto pracuje) to sprawiedliwe to jak najbardziej nie jest !!!! <_<
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
No akurat tutaj zgodzę się z piecią. Nawet obecnie u nas w kraju dużą liczbę bezrobotnych stanowią ludzie, którzy "ciągną na opiece". O ile jestem w stanie zrozumieć zasiłki, dla osób tymczasowo niepracujących, chorych itp, o tyle płacenie człowiekowi moich pieniędzy, który pójdzie i (przepraszam za wyrażenie) wszystko przesra na używki jest dla mnie jawną niesprawiedliwością.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
serwor pewnie stwierdzi ze to wszystko nieprawda
a szwedzi wyjezdzajacy do pracy do usa to bzdury...
 
S

serwor

Guest
Jest jak najbardziej niesprawiedliwie podzielony !!!! Jezeli osoba bezrobotna (niezależnie z jakich przyczyn) dostaje jakiekolwiek pieniadze od panstwa (z pieniedzy kogoś kto pracuje) to sprawiedliwe to jak najbardziej nie jest !!!! <_<
Ten kto jest na zasiłku ,wcześniej pracował ,płacił podatki i coś za to powinien mieć.
W Polsce zasiłek dla bezrobotnego dostaję się przez pół roku .
Piecia ile ty płacisz rocznie podatku że tak krzyczysz o niesprawiedliwości ?



serwor pewnie stwierdzi ze to wszystko nieprawda
a szwedzi wyjezdzajacy do pracy do usa to bzdury...
A kto to jest ten A .Kowal http://geocities.com/adamkowol/main.html członek UPR ?

A dlaczego Szwedzi mają nie wyjeżdzać .ruch jest obustronny.
Ale raczej mało popularny.
Szwedzi dużo wyjeżdzają ,lubią jeżdzić ,młodzi często jadą na kilka lat poznają świat i wracają.
W USA jest więcej miliarderów niż w krajach Nordyckich i o czym to świadczy?
W Ameryce 10% najzamożniejszych zgarnia prawie 50% PKB.
A więc dla pozostałych 90% społeczeństwa zostaje do podziału około 50% PKB kraju ,i to ma ich cieszyć.
 

outremer

Fratres Militiae Templi
Dołączył
19 Listopad 2006
Posty
6 255
Punkty reakcji
165
Miasto
15
W USA jest więcej miliarderów niż w krajach Nordyckich i o czym to świadczy?W Ameryce 10% najzamożniejszych zgarnia prawie 50% PKB.A więc dla pozostałych 90% społeczeństwa zostaje do podziału około 50% PKB kraju ,i to ma ich cieszyć.
No prawda, ale Stany Zjednoczone są największą gospodarką świata pod względem PKB, które wynosi około 13 bilionów dolarów. To jak policzyć ile to będzie te 50%, Serwor nie doznajesz zawrotów głowy od tych zer ?
Ten kto jest na zasiłku ,wcześniej pracował ,płacił podatki i coś za to powinien mieć.W Polsce zasiłek dla bezrobotnego dostaję się przez pół roku .
A rozdawanie po 1400 na głowę i w dodatku bezterminowo kołkom z Kaukazu jest sprawiedliwe ?
 

piecia330

Łał! butiq
Dołączył
21 Kwiecień 2007
Posty
4 445
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Miasto
Gołdap
Ten kto jest na zasiłku ,wcześniej pracował ,płacił podatki i coś za to powinien mieć.
W Polsce zasiłek dla bezrobotnego dostaję się przez pół roku .
Piecia ile ty płacisz rocznie podatku że tak krzyczysz o niesprawiedliwości ?

No i o to chodzi. Ludzie płacą podatki, a te podatki idą na armie urzedników i lwia część tego wszystkiego się marnuje. Panstwo nie powinno okradac obywatela, a później mu z pompą rzucac jakies ochłapy. Panstwo wogóle nie powinno nakladac takich podatków na obywatela. Wsumie ten zasiłek to dobra sprawa. W obecnej chorej sytuacjii zwrot podatków do podatnika jest jak najbardziej nie niesprawiedliwy. A ja nic nie zarabiam (niestety), chociaz bym chciał pracowac (a jeszcze bardziej to mieć kase bez pracy :p). Ale widze jak moi starzy zarabiaja. <_<
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Dzisiaj Wszystkich Świetych... Refleksja z uslyszanych rozmow na cmentarzach:

Ludzie zywiolowo debatowali o kolejnych pomyslach ksiedza: placenie procetu od odnowionego pomnika (wczesniej bylo jedynie od ceny postawienia nowego). Strasznie sie tym wszyscy oburzali... Stalem sobie cicho i przysluchiwalem sie...
W pewnym momencie ktos stwierdzil: "Niedlugo to bedziemy musieli placic ksiedzu procent od zakupionego znicza!"
W tym momencie wtracilem sie i :"No ale teraz płacicie procent od kupionego znicza i pomnika Tuskowi i jakoś nikt się tak nie oburza."
Bylem przygotowany ze ktos zacznie mowic o tym ze przeciez panstwo z tych pieniedzy finansuje rozne sprawy itp Na co oczywiscie wystarczylo by odpowiedziec "A co, ksiadz nie? A że obaj potracom sobie na samochodzy..."
Jednak nie doczekałem sie na zadna odpowiedz... Nastapila dluga cisza... i zmiana tematu...

Trudno zrozumiec ludzka psychike...

PS
Ze szwecja moze to nie ma za wiele wspolnego ( :D ) ale z rozwazaniami nad socjalizmem jak najbardziej...
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
bo socjalizm kroloje w roznych odmianach
a ze zdycha
coz
agonie czesto trwaja dlugo
 
S

serwor

Guest
bo socjalizm kroloje w roznych odmianach
a ze zdycha
coz
agonie czesto trwaja dlugo
Na jakiej podstawie to :zdycha:
Zobacz całą Amerykę południową,Skandynawię.
Zobacz co dzisiaj było w Gruzji,malutki kraj,50 tys ludzi protestowało przeciwko liberalnemu[złodziejskiemu ] rządowi.
Zobacz wzrost PKB np: Wenezueli i podziwiaj!
 
Do góry