CHEMIA

Status
Zamknięty.

Fika

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
393
Punkty reakcji
0
Proszę niech mi ktoś wytłumaczy reakcje,w których powstają sole. Nie chodzi mi o to że metal+kwas daje sól i te reszta sposobów, tylko, jak patrzeć na tę wartościowość i gdzie przypisywać te indeksy, i kiedy robi się te nawiasy,gdy jest jakiś wodorotlenek, i co się tam wpisuje :( Nie lubię chemii :( Pomocy
 

Bishou

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2006
Posty
266
Punkty reakcji
0
Wiek
32
Miasto
Wysoka
A ja lubie chemie, tylko ze jescze soli nie miałam :p
 

agata:)

Nowicjusz
Dołączył
22 Styczeń 2007
Posty
45
Punkty reakcji
0
My tesh przerabiamy teraz sole ale ja kompletnie nie kumam chemii głupią mamy babę i tyle. jeśli się znajdzie ktoś kto to rozumie to ja równiesh bardzo proszę o wytłumaczenie;) przydałaby się w końcu jakaś dobra ocenka z tego debilnego przedmiotu;):p
 

lol69

Nowicjusz
Dołączył
18 Styczeń 2007
Posty
120
Punkty reakcji
0
Wiek
116
Miasto
stąd
moze jak napiszecie KONKRETNIE czego nie rozumiecie to da sie wam pomoc
 

Fika

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
393
Punkty reakcji
0
Nie kumam tego uzupełniania równań. A poza tym skąd biorą się te nawiasy itd.?? Dodam,że mamy niekumatą babkę od chemiozy:/
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Nawiasy spróbuję wytłumaczyć tak:

Masz 2 pary (jedna po lewej druga po prawej). Niestety jedna para ludzi jest niepełnowsprawna i ma w sumie tylko 2 ręce (prawa strona jest zdrowa i ma 4 ręce). Obie pary nagle łapią się za ręce (jedna ręka za jedną ręke) niestety parze po prawej stronie pozostały 2 ręce wolne i dlatego może przyjąć jeszcze jedną parę ludzi niepełnosprawnych, którzy mają jedynie 2 ręce. W ten sposób para A (zdrowa) połączyła się z dwiema parami B (KTÓRE NIE ŁĄCZĄ SIĘ MIEDZY SOBĄ!!) i stąd nawiasy (było by coś takiego A(B)2--bo jest jedna para A która złapała za ręce 2 pary B w tedn sposób, że żadnej z par nie pozostała żadna ręka wolna)
Kapi??


CHoroba, ale zagmatwałem;/
Wrazie czego to wal jeszcze raz...jakoś się wkońcu dogadamy
 

Kerio

Nowicjusz
Dołączył
15 Październik 2005
Posty
7 525
Punkty reakcji
14
Szalony Odys
Trochę to zamotałeś :p

Wartościowość musi się zgadzać dlatego np. jak masz taki wzór ogólny:

M[sup]n[/sup][sub]m[/sub]R[sub]n[/sub][sup]m[/sup]

M- metal
R- reszzta kwasowa np. kwasu siarkowego [VI] będzie SO[sub]4[/sub]
n- wartościowośc metalu
m - wartościowośc reszty kwasowej

Masz np. wodorotlenek + kwas -> sól + woda

azotan [V]glinu
Al[sup]'''[/sup][OH]3[sup]'[/sup] + H[sup]'[/sup]NO3[sup]'[/sup] -> AL[sup]'''[/sup][NO3][sup]'[/sup][sub]3[/sub] + H[sub]2[/sub]O

i zauważ że NO3 ma wartościowość a glin [III] więc według wzoru na krzyż będzie że wartosciowość glinu III idzie na doł reszty kwasowej [NO3]3 robisz nawias bo nie moga byc dwie cyfry obok siebie. A wartosciowosc reszty kwasowej idzie do glinu czyli zostaje bez zmian bo jest 1 więc powstaje Al[NO3]3

BTW: nie uwzgledniałem wspołczynników.
 

Fika

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
393
Punkty reakcji
0
To co wytłumaczył Kerio,jakoś bardziej skumałam ;) Ale dzięki Odysie za ciekawy przykład :D tylko,że się trochę pogmatwał ;) Dzięki:*
 
Status
Zamknięty.
Do góry