Turbo

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
Co sądzicie na temat Turbo ? Moim zdaniem super zespół.
Założony w 1980 roku z inicjatywy Henryka Tomczaka, w pierwszym składzie był też Wojciech Hoffman - gitarzysta.
Po krótkim okresie grania z roboczym składem, do grupy dołączył wokalista Grzegorz Kupczyk, z którym zespół nagrywa album "Dorosłe Dzieci" w 1982 roku, zawierający zarówno mocne, heavy metalowe kawałki, jak i spokojniejsze, między innymi tytułowe "Dorosłe Dzieci", które stały się jednym z większych przebojów zespołu, nagrano nawet teledysk.
Później, przez naciski wytwórni na zespół, która chciała, aby muzycy złagodzili brzmienie, kapela nagrywa i wydaje z 1985 roku kompromisowy album "Smak Ciszy", na którym niestety zabrakło heavy metalowego klimatu, a album zalatuje odrobinę komercją.
Następnie w 1986 roku zespół całkowicie pozbywa się komercji, nacisków wytwórni i nagrywa oraz wydaje doskonały album
"Kawaleria Szatana" w 1986 roku. Album jest typowo Heavy Metalowy, ma ostrego kopa, jak trzeba a teksty są bardzo konkretne i nie o byle czym.
Następnie grupa w 1987 roku idzie w kierunku jeszcze ostrzejszych brzmień i nagrywa Thrash Metalowy album "Ostatni Wojownik".

To wczesny okres historii Turbo.

Ostatnio zaopatrzyłem się w "Kawalerię Szatana" (oryginalny winyl, pierwsze wydanie Pronit rzecz jasna), zdecydowanie jedna z najlepszych Polskich płyt Heavy Metalowych.
Nagrany z składzie:

Wojciech Hoffmann - gitara
Andrzej Łysów - gitara
Bogusz Rutkiewicz - bas
Alan Sors - perkusja
Grzegorz Kupczyk - wokal

Lista utworów:
1. Żołnierz Fortuny
2. Dłoń Potwora
3. Sztuczne Oddychanie
4. Kometa Halleya
5. Kawaleria Szatana cz.I
6. Wybacz Wszystkim Wrogom
7. Kawaleria Szatana cz.II
8. Ostatni Grzeszników Płacz
9. Bramy Galaktyk

Ciężko powiedzieć, który utwór jest najlepszy, bo wszystkie z nich to genialne kompozycje, z wysokim poziomem technicznym, ostrym wykopem i głębokimi, subtelnymi tekstami.

Do moich faworytów należą między innymi Kometa Halleya, Żołnierz Fortuny, tytułowe kawałki (obydwa) i Ostatni Grzeszników Płacz.

Turbo to zespół należący (razem z TSA i Katem) do wielkiej trójki Polskiego Metalu.
Jest tu ktoś, kto zna kapelę i słucha ?

Czekam na wypowiedzi.
 

Bardock247

Killer Insektów
Dołączył
25 Czerwiec 2008
Posty
4 238
Punkty reakcji
86
Miasto
nie znam
Kiedyś słuchałem losowych kawałków z YT przez jakiś czas, ale ten zespół nie wywarł na mnie specjalnego wrażenia.
 

dastin

Nowicjusz
Dołączył
12 Sierpień 2008
Posty
717
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
KRAKÓW
mają jedna piosenkę która mi się podoba Dorosłe Dzieci a tak to nie specjalnie wpadły mi ich piosenki w ucho
 

Anarchista

ni ma
Dołączył
28 Sierpień 2007
Posty
649
Punkty reakcji
1
Jeden z wielkiej trójki , choć jak dla mnie zostaje w tyle za Katem i TSA.
Podoba mi się płyta "Kawaleria Szatana" , poza nią słuchałem jeszcze "smak ciszy" ale nie wywarła na mnie szczególnego wrażenia.
 

Glamowiec

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2008
Posty
378
Punkty reakcji
0
Miasto
Z daleka :}
Turbo, czym był by polski metal bez tej kapeli? Gdyby ich nie było z pewnością nie było by czegoś wielkiego i czegoś by brakowało. Osobiscie na pierwszym miejscu stawiam "Dorosłe dzieci" i "kawalerię szatana", "ostatni wojownik", jak większość, ale nie rozumiem co ludzie mają do smaku ciszy, mi sie podoba, ot co, taki mały skok w bok, ważne że całkowicie się nie zepsuli, a muzyka jest do posłuchania.
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
A jaki jaki jest wasz ulubiony album Turbo ?
Jeśli ciężko podać jeden ulubiony, to ewentualnie kilka.

Moim zdaniem "Kawaleria Szatana" wymiata i jest najlepsza.
Zdecydowanie mój ulubiony album.
Bardzo mocny i ostry, mięsisty Heavy Metal, ma bardzo dużego kopa i wgniata w ziemię.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Ulubione albumy? Dorosłe dzieci, od tego albumu zacząłem słuchać Turbo. Cenię sobie też album Dead End, bo tak na prawdę Turbo to taki zespół który od początku eksperymentował z brzmieniem, czasem było to podyktowane przez wytwórnie. Dead End był dość udanym eksperymentem, jednak było to tylko eksperyment i szybko wrócili do lżejszego grania.
 

Kaziczek

reaktywacja.
Dołączył
3 Kwiecień 2008
Posty
4 801
Punkty reakcji
76
Miasto
from Home
Co prawda Turbo słucham od niedawna, ale kawałek 'pozorne życie' wpadł mi w ucho, po prostu lubię powolne gitarowe kawałki ;)
 

Vapster

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Bielawa
Jeden z wielkiej trójki , choć jak dla mnie zostaje w tyle za Katem i TSA.
Podoba mi się płyta "Kawaleria Szatana" , poza nią słuchałem jeszcze "smak ciszy" ale nie wywarła na mnie szczególnego wrażenia.
tsa :) WIADOMKA nie tak dawno byłem na koncercie super grają ;]
 

bartekt

Made in China
Dołączył
2 Kwiecień 2007
Posty
1 288
Punkty reakcji
5
Wiek
29
Miasto
*********
Pierwsze podejście do Kawalerii Szatana i ogromne rozczarowanie. Jeden kawałek - Kometa Halleya - godny uwagi. Po dwóch tygodniach drugie podejście i.. rozniosło mnie. Przez kilka tygodni nie mogłem się uwolnić. Przesłuchać raz dziennie to był mus. Absolutnie genialny heavy metalowy album, aż się chce pomachać banią.
Jeszcze czeka na mnie Ostatni Wojownik. Raz pobieżnie przesłuchałem, nie zrobił na mnie wrażenia, ale może gdy poświęcę mu więcej uwagi i zasłucham się spokojnie powtórzy się sytuacja z Kawalerii.
 

Bardock247

Killer Insektów
Dołączył
25 Czerwiec 2008
Posty
4 238
Punkty reakcji
86
Miasto
nie znam
Z Turbo znam tylko jeden album, mianowicie najnowszy. Wszystkie kompozycje są przemyślane, mało tam nudy, masa energii, nowy wokalista naprawdę daje radę - podoba mi się taki heavy metal.
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
"Kawaleria" była dobra, mi np. Galeon bardzo się podobał. Ale też płyta "Smak ciszy", lżejsza klimatycznie ale nie gorsza.
 

pecator93

Nowicjusz
Dołączył
13 Styczeń 2010
Posty
51
Punkty reakcji
0
Wiek
30
Miasto
The Bay Area
Z albumów Kawaleria Szatana oczywiście!
+ Dorosłe Dzieci, też dobra płytka :)
Zwłaszcza kawałek Szalony Ikar mi się podoba ;)
 

Amber

zjadłabym coś..
Dołączył
16 Czerwiec 2009
Posty
942
Punkty reakcji
419
nigdy nie "wgłębiałam" się w muzykę tego zespołu ale Dorosłe dzieci lubię od dawna :) . Nie najgorsza jest jeszcze piosenka Jaki był ten dzień.
 

Laurearel

Nowicjusz
Dołączył
23 Marzec 2010
Posty
472
Punkty reakcji
22
Świetny zespół !
Na pewno jeden z moich ulubionych. Najbardziej lubię Kawalerie Szatana i Ostatniego Wojownika


Nowy album również mi się podoba, przede wszystkim świetne teksty , muzycznie niezły ale rewelacji nie ma
i tak na marginesie na płycie jest dedykacja dla mnie ; )
 

1699850

Chadzam sam, bez stada. Tak lubie, to mi odpowiada
Dołączył
8 Listopad 2006
Posty
6 585
Punkty reakcji
107
Wiek
37
Miasto
54.5°, 17.7°
Jakiś czas temu przesłuchiwałem wszystkie płyty po kolei. Zatrzymałem się na "Kawaleria szatana", bo niezbyt mi się podobał, a i wyraźna tendencja spadkowa jeśli chodzi o zbieżność z moimi upodobaniami. W "Dorosłych dzieciach" i "Smak ciszy" bardziej mi się teksty podobają niż muzyka, ale słuchałem co jakiś czas.

Bardzo źle zrobiłem, bo ich dwa ostatnie albumy - "Tożsamość" i "Strażnik światła" są bardzo dobre.
 

Bardock247

Killer Insektów
Dołączył
25 Czerwiec 2008
Posty
4 238
Punkty reakcji
86
Miasto
nie znam
No, 'Strażnik Światła' rozwala w całości, nowy wokalista jest całkiem dobry, a instrumentalnie jak zwykle mamy wysoką półkę.
 
Do góry