Sąd Ostateczny

Fardorn

Nowicjusz
Dołączył
19 Czerwiec 2007
Posty
47
Punkty reakcji
0
Miasto
Tychy
Za prace dostałem ocenę celującą

Niestety nie wiedzieć czemu wszystkie akapity mi się poprzestwiały. Jednak mam nadzieję, że nikt nie bedzie miał z tym wiekszych problemów. Akapit - kolejna myśl. Raczej łatwo znaleźć miejsce gdzie go akurat brak.

Sąd Ostateczny​



Dzieło Hansa Memlinga, malarza niderlandzkiego żyjącego w latach 1435 – 1494, znajdowało się przez blisko 450 lat w Kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Obecnie w kościele umieszczona jest jego kopia, a oryginał przechowuje się w gdańskim Muzeum Narodowym.
Obraz ma formę tryptyku. Część centralna przedstawia scenę Sądu Ostatecznego, którego rozpoczęcie aniołowie ogłaszają dęciem w trąby. U góry obrazu widzimy postać Chrystusa. Uwagę zwraca jego majestatyczna postawa, dłonie wskazujące sądzonym raj lub potępienie oraz purpurowa szata. Najwyższy opiera stopy na kuli ziemskiej. Otaczają go święci, a u jego nóg klęczy Matka Boska i święty Jan Chrzciciel. Poniżej ubrany w czarną zbroję boski pomocnik, archanioł Michał, trzyma w ręku wagę i waży na niej przybyłe na sąd dusze. Przerażone sylwetki, wezwane przez głosy trąb, wychodzą nagie z grobów,
a tymczasem na drugim planie bój o nie toczą anioł i diabeł. Po lewej stronie Sądzącego tłoczą się wydani na pastwę diabła potępieni. Po prawej znalazły swoje miejsce dusze zbawionych.
Znajdujące się po prawej i lewej stronie części centralnej elementy to alegoryczne wyobrażenia raju i piekieł. Scena przedstawiająca wejście do Królestwa Niebieskiego utrzymana jest w jasnej tonacji barw. Ci, którzy zasłużyli sobie na to godnym życiem, odbierają swoją nagrodę. Widać radosny nastrój powitania – zgromadzeni u szczytu schodów aniołowie grają na trąbach niebiańską muzykę, a przybywającym, nagim dotąd duszom, podają kosztowne szaty. Pierwszą osobą, która wita nowoprzybyłych jest święty Piotr
(w dłoniach trzyma klucze do bram niebieskich).
Piekło wyobrażone jest za pomocą ciemnych barw skontrastowanych z jaskrawą czerwienią i pomarańczem płomieni. Krajobraz tworzą nagie, odbierające wszelką nadzieję potępionym, pozbawione jakichkolwiek oznak życia skały. Potępieni spadają w otchłań lub są porywani przez odrażające postacie diabłów i wrzucani w ogień.
Diabły depczą, kopią i ciągną potępionych, którzy mają twarze wykrzywione strachem.
Obraz Memlinga powstał u schyłku epoki średniowiecza. Możemy rozpoznać w nim cechy charakterystyczne dla malarstwa gotyckiego m.in. siłę wyrazu (ekspresję)
i ostry, wyrazisty rysunek cierpiących w piekle postaci. Dbałość o zachowanie równowagi
i proporcji oraz wybór spokojnych, stonowanych barw stanowią jednak zapowiedź nowych, renesansowych inspiracji.
 

justynka18d

Nowicjusz
Dołączył
6 Luty 2008
Posty
24
Punkty reakcji
0
Wiek
35
hmmm super przyda się a mogę wiedzieć skąd miałeś informacje
 

janusz13

Nowicjusz
Dołączył
29 Wrzesień 2009
Posty
4
Punkty reakcji
0
Mam do zaoferowania prezentację maturalną "Różne ujęcia motywu sądu ostatecznego w literaturze i malarstwie. Przedstaw na wybranych przykładach.".

Zapraszam do rozmowy w sprawie materiałów na gadu-gadu: 2480639.

Materiały opracowane bardzo solidnie. Całość jest zrozumiała i czytelna.

Dostałem za tą pracę maksymalną ilość punktów: 20/20!

Wszystkie zebrane i uporządkowane w folderach materiały przesyłam na adres e-mail.

Masz wątpliwości? Natychmiast zobacz próbkę tej matury pod tym adresem:

http://nasze.zawadzkie.com/q/probka.htm

A oto co otrzymujesz, gdy zdecydujesz się na zakup właśnie u mnie:

-gotowa praca maturalna przygotowana na akurat 15 minut prezentowania
-prezentacja mulitmedialna w Power Poincie jako uzupełnienie prezentacji (zdjęcia obrazów, kilkusekundowy fragment audio, który wprowadza do tematu, punkty wypowiedzi - znacznie pomagają w prezentowaniu)
-konspekt wypowiedzi
-bibliografia
-materiały na podstawie których tworzyłem swą prezentację - jest tam takze wiele takich, które odrzuciłem, a są bardzo wartościowe (odrzuciłem, bo na te 15 minut wypowiedzi to trzeba z czegoś zrezygnować)
-film, na którym referuję tą właśnie prezentację (ZAPYTAJ na GG, a mogę Ci pokazać ten film jeszcze przed dokonaniem zakupu!)


Cena za całość tych obszernych materiałów: 40 złotych! Cena podlega negocjacji dla osób, które zdecydują się tylko na część materiałów.

Zainteresowane osoby proszę o kontakt poprzez gadu-gadu. Mój numer to: 2480639. Nie piszcie na maila, tylko od razu na gg.

Prezentacja ta jest nieschematyczna, skorzystałem z wielu materiałów, które nie pojawiają się w typowych opracowaniach tego tematu przez maturzystów. Dzięki temu praca zyskuje bardzo wiele na wartości. Jest napisana zrozumiałym językiem, nie ma tam pseudonaukowego bełkotu! Profesjonalnie i starannie przygotowana!!! POLECAM. Piszcie na gg: 2480639. Wiele osób źle dobiera bibliografię traktując temat sądu ostatecznego jako równoznaczny z apokalipsą co jest błędnym postępowaniem. Ja tego błędu nie popełniłem!

motyw sądu ostatecznego | sąd ostateczny | matura | prezentacja | różne ujęcia motyw sądu ostatecznego |
 
Do góry