Rasta

Apostatae

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2010
Posty
117
Punkty reakcji
5
Wiek
30
A ja wyznaję własne zasady i dlatego będą mi musieli wybaczyć nazywanie ich rastafarianami, bo według mnie definicja tego słowa pokrywa się z ich wierzeniami. Zresztą samo nazewnictwo w tym momencie nie jest ważne, a reguły tego ruchu i to byśmy wiedzieli o czym mówimy - wtedy możemy ich nazwać nawet smerfami (bez obrazy). Jednak skoro już takie słowo jak rastafarianizm jest i funkcjonuję to nie widzę sensu zmieniania nazwy członków tego ruchu na przykład na smerfy.
 

Karol Marley

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
315
Punkty reakcji
6
Wiek
34
A ja wyznaję własne zasady i dlatego będą mi musieli wybaczyć nazywanie ich rastafarianami, bo według mnie definicja tego słowa pokrywa się z ich wierzeniami. Zresztą samo nazewnictwo w tym momencie nie jest ważne, a reguły tego ruchu i to byśmy wiedzieli o czym mówimy - wtedy możemy ich nazwać nawet smerfami (bez obrazy). Jednak skoro już takie słowo jak rastafarianizm jest i funkcjonuję to nie widzę sensu zmieniania nazwy członków tego ruchu na przykład na smerfy.
To ja od dzisiaj wyznaję zasadę ,że Apostatae jest synonimem idioty (bez obrazy) i będziesz musiał mi to wybaczyć bo wg. mnie definicja tego słowa pokrywa się z tym co tu piszesz.Takie słowo jak ,,rastafarianizm" istnieje w tym samym stopniu co np. ,,bede" zamiast będę.Zresztą skoro za tak pewne źródło wiedzy uznajesz wikipedię to masz - ,,Rastafari jest często niewłaściwie nazywane rastafarianizmem".Dosyć wprost powiedziane nie uważasz?
Rastafarianie uważają, że marihuana pozwala im zachować czystość umysłu. A opierać całe swoje zdanie o tym ruchu patrząc na własnych znajomych jest nieco niepoważne. Poczytaj o rastafarianizmie.

Znowu zdanie żywcem wyjęte z wikipedii i do tego bez zrozumienia.Bob Marley uznawany za autorytet w temacie ,w którym się wypowiadasz na pytanie czy trzeba palić by być rastamanem odpowiedział ,że nie.Twierdzą tak tylko ignoranci tobie podobni.
Ja podpieram swoje zdanie encyklopedią, słownikami itp. a ty na swoich znajomych. Nie chce cię martwić, ale to nie ja popisuję się ignorancją, a ty jesteś bliższy temu. Wiesz w ogóle czym jest ignorancja?

Popieram swoje zdanie znajomymi ,którzy według zasad rastafari żyją od bardzo dawna ,kieruję się także wypowiedziami ideologów rasty jak np.Mortimer Planner czy Bob Marley ty - błędnie interpretowanymi urywkami z art. w wikipedii ,która jest szeroko krytykowana za nieprecyzyjność ,a często wręcz błędy ,czy też ,,WIEM" która jest po prostu tragiczna.To co tu robisz jest ignorancją ,właśnie.
 

Apostatae

Nowicjusz
Dołączył
27 Grudzień 2010
Posty
117
Punkty reakcji
5
Wiek
30
To ja od dzisiaj wyznaję zasadę ,że Apostatae jest synonimem idioty (bez obrazy) i będziesz musiał mi to wybaczyć bo wg. mnie definicja tego słowa pokrywa się z tym co tu piszesz.
Jakie masz przesłanki, by twierdzić, że jestem mocno upośledzony umysłowo? Ja podaję źródła, wyjaśniam dlaczego sądzę tak, a nie inaczej. Natomiast ty opierasz całą swoją wiedzę na znajomych - po co ci encyklopedie i słowniki - one ci nie pasują, więc je odrzucasz.
Takie słowo jak ,,rastafarianizm" istnieje w tym samym stopniu co np. ,,bede" zamiast będę.
A nie istnieję, ponieważ ty tak mówisz? Cóż to ja pasuję... A niech mnie - masz tu cytat ze słownika i encyklopedii (zwróć uwagę na nazwy):


Słownik PWN:
Rastafarianizm «ruch społeczno-religijny, powstały w latach sześćdziesiątych XX w. na Jamajce jako protest przeciwko rasizmowi i dyskryminacji»


Encyklopedia WIEM:
Rastafarianizm, ruch społeczno-religijny powstały na Jamajce w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wyrósł z ruchu Powrót do Afryki (Back to Africa), który zapoczątkował Marcus Garvey (1887-1940). W początkach wieku założył on organizację, której celem było umożliwienie mieszkańcom Jamajki powrotu do Afryki, ich prawdziwej ojczyzny. Nazwa rastafarianizm pochodzi od imienia księcia Ras Tafari Makonnena, który w 1928 został cesarzem Etiopii i przybrał imię Hajle Sellasje.

Ideologia rastafarian opiera się na Biblii interpretowanej jednak inaczej niż czyni to teologia. Lud Izraela to Czarni, uprowadzeni do Nowego Świata. Prawdopodobnie Ras Tafari to mesjasz a Garvey jest odpowiednikiem biblijnego Mesjasza. Szczególną uwagę rastafarianie przykładają do dwóch ksiąg Pisma Świętego - Genesis i Apokalipsy, należy wieść proste życie i czcić Jahwe - Jah, który kocha wszystkich ludzi i pragnie, aby każdy został zbawiony. Ważnym pojęciem dla rastafarian jest Babilon, który symbolizuje pogrążony w grzechu świat Białych, a także związany z tym stan świadomości Czarnych. Posługują się zwrotami i słowami pochodzącymi z Biblii. Jest to nawiązanie do idei, że Bóg stworzył świat przez słowo.

Rastafarianie głoszą równość wszystkich ludzi; ich zdaniem powinny zostać zniesione wszelkie różnice klasowe i rasowe, protestują przeciwko wszelkim formom zniewolenia człowieka. Twierdzą, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, a więc powinien być wolny i niezależny. Pragną, aby ludzie żyli w poczuciu braterskiej wspólnoty. Religia rastafarian zabrania spożywania narkotyków, picia alkoholu, spożywania mięsa i drobiu, są wegetarianami. Uważają, że czysta żywność to ta wyprodukowana przez nich samych, ale nie może być ona przetwarzana przemysłowo ani konserwowana. Strój rastamanów ma podkreślać związki z Afryką, charakterystyczne są tzw. galabije czyli długie szerokie okrycia podobne do tych, jakie noszą Arabowie. Uzupełnieniem stroju są tzw. dreadloki czyli długie, skręcone w wąskie pasma (nie splecione) włosy, których się nie rozczesuje. Na stroju pojawiły się zestawienia trzech kolorów: czerwonego, żółtego, zielonego, które były barwami z flagi Etiopii oraz z flagi Organizacji Jedności Afryki. Żyją w małych wspólnotach, podobnych nieco do pierwszych gmin chrześcijańskich. Małe społeczności są pozbawione hierarchii i oparte na więzi bezpośredniej typu wspólnotowego. Rola kobiety we wspólnocie ma charakter tradycyjny, np. nie może zajmować się polityką ani pełnić żadnych funkcji rytualnych podczas nabożeństw.

Nośnikiem ideologii rastafarian stała się muzyka reggae. Pozostała ona z połączenia muzyki jamajskiej z amerykańskim, murzyńskim soulem i elementami bluesa. Piosenki reggae mówią o walce, miłości i nawiązują do początków biblijnych. Ruch ten zastał rozpropagowany i zdobył ogromną rzeszę sympatyków m.in. za sprawą słynnego muzyka i poety reggae - Boba Marleya, nazywanego często prorokiem rasta.

Na Zachodzie Europy rastafarianizm pojawił się pod koniec lat pięćdziesiątych. W środowiskach czarnej młodzieży zamieszkującej duże miasta Europy Zachodniej, Ameryki Północnej, Australii i Nowej Zelandii (w społecznościach Aborygenów i Maorysów ruch znalazł szczególny oddźwięk) stał się szczególnie widoczny pod koniec lat siedemdziesiątych i we wczesnych latach osiemdziesiątych. Na jego rozwój znaczny wpływ miał wzrost bezrobocia i pogorszenie sytuacji materialnej czarnej młodzieży oraz popularność muzyki reggae.

Do Polski ruch przywędrował wraz z popularyzacją muzyki reggae w latach siedemdziesiątych. Najczęściej wywodzili się z ruchu punk. Nie przykładali jednak większej uwagi do symboliki i ideologii prawdziwych rastafarian, skupiając się przede wszystkim na idei pacyfizmu.

Powstało wiele organizacji związanych z Ruchem Rastafarian. Wśród nich znalazły się m.in.: The Universal Black Improvement Organisation, The People’s Democratic Party, The Twelve Tribes of Israel oraz The Ethiopian World Federation. Ze względu na brak scentralizowanej organizacji lub hierarchii, liczbę Rastafarian trudno jest precyzyjnie określić.


Zresztą skoro za tak pewne źródło wiedzy uznajesz wikipedię to masz - ,,Rastafari jest często niewłaściwie nazywane rastafarianizmem".Dosyć wprost powiedziane nie uważasz?
Nie zerknąłem wtedy nawet do Wikipedii, ale skoro już nią argumentujesz to poczytaj co dalej jest napisane o rastafari i marihuanie... Argumentując Wikipedią przeczysz sam sobie.
Znowu zdanie żywcem wyjęte z wikipedii i do tego bez zrozumienia
Ja nie patrzyłem nawet na Wikipedię - w przeciwieństwie do ciebie.
Bob Marley uznawany za autorytet w temacie ,w którym się wypowiadasz na pytanie czy trzeba palić by być rastamanem odpowiedział ,że nie.Twierdzą tak tylko ignoranci tobie podobni.
Nie umiesz czytać? Nie napisałem, że muszą palić. Rastafarianie nie uważają marihuanę za narkotyk i sądzą, że oczyszcza ona umysł - to napisałem. Proszę uważniej czytać moje posty.
Popieram swoje zdanie znajomymi ,którzy według zasad rastafari żyją od bardzo dawna ,kieruję się także wypowiedziami ideologów rasty jak np.Mortimer Planner czy Bob Marley
Ja kieruję się częściowo tym, ale przede wszystkim definicjami zawartymi w słownikach i encyklopedycznymi opisami.
 

Zeto66

Nowicjusz
Dołączył
5 Maj 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
a encyklopedia i słowniki wydawane są pod cenzurą babilonu co oznacza tyle że jest tam :cenzura: prawda, a słowo Rastafarianizm wymyślił pewnie jakiś kler, "no ism, no schism" to nie puste słowa. W ogóle czytając ten temat widzę, że wiele osób nie wie nawet o czym pisze, naczytali się ogółu na wikipedii i twierdzą, że już wszystko wiedzą. Rasizm we wczesnym reggae nie ma nic wspólnego z Rastafari, bo przecież połączenie ruchu z reggae zapoczątkował Bob Marley. Rasta nie jest subkulturą to, że w gimnazjum co jakiś czas moda się zmienia oznacza tylko że te dzieciaki nie mają żadnych autorytetów i podrabiają co się da żeby tylko być na topie. Wyzywanie od "brudasów" i "odmóżdży" to typowy przejaw rasizmu (ten co napisał to wie). Przykro, że w polsce jest taka ciemnota i wszyscy dążą tylko za tym co ksiądz na ambonie powie, albo tym co sami sobie ubzdurają popierając to głupotami.
 

KasieniaC

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2011
Posty
39
Punkty reakcji
0
Miasto
Bydgoszcz
Spoko muza i ludzie chociaż słyszałam że są to os które się nie myją ;/ ale to jest ściema jakaś bo charakterystyczne dla tej kultury są dredy a o nie trzeba dbać jak nie wiem zwijać specjale rzeczy do mycia i wg ;D
 

Karol Marley

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
315
Punkty reakcji
6
Wiek
34
Mam dredy myję je normalnie - 2x w tygodniu szamponem Schwarzkopf zdaje się ostatnio.Dokręcasz je szydełkiem ja ostatnio pół roku temu ,ale w sumie chyba już nawet nie będę musiał.
 
N

NaSzczycie

Guest
to przede wszystkim powinno się czuć a nie być rasta bo to jest modne:)) ale myśląc że jak ma się dredy i pali się zielsko to jest się wielkim rasta to się troszkę można pomylić:)) moim zdaniem;dd
 

Karol Marley

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
315
Punkty reakcji
6
Wiek
34
No ba pewnie ,masz rację.Denerwują mnie jednak osoby twierdzące ,że to nie ma najmniejszego znaczenia.Otóż ma.Mary zmienia sposób myślenia co zresztą nie dawno zostało udowodnione naukowo.Sam Bob Marley zapytany ,o to czy Rastaman musi palić odparł ,że nie nie jest to konieczne ,ale jest pomocne.W pełni podzielam jego opinię.Same dredy też coś za sobą niosą i ,o tym wspomniany prze ze mnie muzyk i ideolog w jednym z wywiadów powiedział dość sporo.
Zauważyłem ,że teraz masa ludzi krytykuje tych ,którzy są ,,oryginalni" - to się nazwa populizm.Zaraz jest się sprowadzanym do szczebla kogoś na siłę starającego się wyróżnić.Hmm no cóż widać jestem inny niż większość ,przykro mi i zasadniczo tyle w temacie.
 

Jack Sparrow

Nowicjusz
Dołączył
5 Czerwiec 2011
Posty
19
Punkty reakcji
0
Ludzie z babilońska duszą są chciwi,zazdrośni,szukają tylko kasy.Rasta man powinien być wolny i czuć swa wyższość nad nasieniem babilońskim. :phi:
 

Karol Marley

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
315
Punkty reakcji
6
Wiek
34
Na pewno nie powinien czuć wyższości nad innymi.Rastafari to nie nazizm/faszyzm z koncepcją nadczłowieka Nietzschego.
 

lenamagdaa

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
1
Punkty reakcji
0
czytam wasze wypowiedzi i w sumie jednemu sie dziwię:
dlaczego ludzie się identyfikują z jakimikolwiek subkulturami (przecież każdy jest jednostką jedyną w swoim rodzaju, czy to potrzeba jakiegoś poczucia wspólnoty?)
jeżeli chodzi o rasta to zawsze pozostawałam zdania że to bardziej ideologia niż subkultura która jest tylko jej interpretacją, zwłaszcza w Polsce
 

Karol Marley

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
315
Punkty reakcji
6
Wiek
34
Od określania sensowności subkultur jak takich masz inny temat.Szczerze mówiąc mało mnie obchodzi jakie są różnice między rastafari na Jamajce ,a w Polsce.Tylko konformista/populista kierował by się otoczeniem w takich kwestiach.
 

rws

Nowicjusz
Dołączył
28 Październik 2010
Posty
278
Punkty reakcji
27
Rasta? Ot typowa głupiutka subkultura dla zagubionych dzieci z dobrych domów bez własnego ja.
Jedyne co w tej pseudofilozofii ma sens to pogarda dla materializmu, reszta dzieciniada.
 

Biernat

Nowicjusz
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
952
Punkty reakcji
29
Wiek
33
Miasto
USA and Jamajka
Rasta? Ot typowa głupiutka subkultura dla zagubionych dzieci z dobrych domów bez własnego ja.
Jedyne co w tej pseudofilozofii ma sens to pogarda dla materializmu, reszta dzieciniada.

No nie zgodzę się z twoim zdaniem ;)

Rasta to typowa głupiutka subkultura dla zagubionych dzieci z dobrych domów bez własnego ja?

Kultura Rasta wzięła sie z Jamajki, Etiopi miejsca gdzie raczej panują złe warunki życia... wiec raczej nie jest to głupiutka subkultura dla zagubionych dzieci z dobrych domów bez własnego ja ;)

Za dużo kolego nasłuchałeś się i naoglądałeś Kamila Bednarka ;)

Pozdrawiam ;)
 

rws

Nowicjusz
Dołączył
28 Październik 2010
Posty
278
Punkty reakcji
27

Kultura to np. starożytna Grecja i Rzym a nie jakaś rasta.

wzięła sie z Jamajki, Etiopi miejsca gdzie raczej panują złe warunki życia... wiec raczej nie jest to głupiutka subkultura dla zagubionych dzieci z dobrych domów bez własnego ja ;)

Nie zrozumiałeś. Nie napisalem ze to coś stworzyły dzieci z dobrych domów tylko ze to one się w to bawią więc się wszystko zgadza. Nie jest raczej głupiutka bo powstała w Etiopii czy na Jamajce? Litości ! :bag:
 

Biernat

Nowicjusz
Dołączył
24 Listopad 2006
Posty
952
Punkty reakcji
29
Wiek
33
Miasto
USA and Jamajka
Kultura to np. starożytna Grecja i Rzym a nie jakaś rasta.



Nie zrozumiałeś. Nie napisalem ze to coś stworzyły dzieci z dobrych domów tylko ze to one się w to bawią więc się wszystko zgadza. Nie jest raczej głupiutka bo powstała w Etiopii czy na Jamajce? Litości ! :bag:

Rasta nie jest do końca subkultura a raczej Religia, Kultura ;)

Napisałeś we wcześniejszym poście ze rastafarai to subkultura dla dzieci ogólnie rzecz biorąc czy nie...?

A ja ci chce tylko uświadomić ze to nie subkultura czy religia czy kultura czy co innego jak to tam sobie nazwiesz dla dzieci bo zauwazyłes ze pełno 13 latek biega w koszulka Reggae bo zaczeły sluchac Kamila Bednarka a jak się ich spytasz kim był Bob Marley to powiedzą "a to ten gosc co Kamil w Dzien Dobry TVN zagrał jego utwór" tylko jest to (subkultura, religia, kultura itp idt) która ma mądre rzeczy ludziom do przekazania i z pewnością nie jest to dla dzieci ;)

Bless ;)
 

Karol Marley

Nowicjusz
Dołączył
27 Lipiec 2010
Posty
315
Punkty reakcji
6
Wiek
34
Bo to jest właśnie Polskie postrzeganie subkultur - przez pryzmat tych dzieciaków ,które skleiły ,że teraz na topie można być zwąc się rastamanem/punkiem/metalem.Ludzie już nie widzą w tych subkulturach nic sensownego bo tego typu ich przedstawiciele robią złą opinię.Tylko co punka/rastamana/metala obchodzi ta gówniarzeria?Raczej nie obchodzi.
 

monoton

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2011
Posty
259
Punkty reakcji
4
Najważniejsze jest bycie sobą :) Najgorsze jest to, że ludzie łączą się z daną subkulturą wtedy kiedy jest ona na topie. Teraz popularny jest Bednarek, wiec połowa dzieciaków w gimnazjum nosi frotki w trzech kolorach i myślą że są cool. Nie tędy droga.
 
Do góry