Lwów, Stanisławów, Grodno ...

BlizZ

Oczekujący Przyszłości
Dołączył
2 Sierpień 2005
Posty
1 731
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Częstochowa
Wiele razy się nad tym zastanawiałem, i doszedłem do wniosku, że ziemie wschodnie były dla naszego kraju źródłem wielu problemów m.in. wplątały nas w konflikty z Turkami i Rosjanami, umożliwiły Magnatom tworzenie latyfundiów i co prawda dały szansę, na stworzenie trialistycznego państwa Polsko-Litwesko-Ukraińskiego, ale ta szansa została zaprzepaszczona. Po II wojnie, głównie z inicjatywy Związku Radzieckiego, dokonano przesiedleń na wielką skalę, które zakończyły problemy Polski z mniejszościami narodowymi. Sądzę, że dobrze że to się stało. Wielu Polaków straciło domy za Bugiem, wiele osób bardzo cierpiało. Kiedyś Lwów był drugim miastem w naszym kraju. Ale dzisiaj mamy przed sobą nowe perspektywy, dlatego jestem ciekaw jakie jest wasze zdanie - obecnie sytuacja na wschodzie znow jest napięta - ale czy Polacy powinni w przyszlosci wrocić na ziemie które dzierżyli przez czterysta lat ?
 

Endrjiu

Nowicjusz
Dołączył
16 Sierpień 2005
Posty
8
Punkty reakcji
0
Myśle, że odzyskanie Ziem byłoby nierealne i wg mnie nie należy się upominać o ziemie. Może tak tylko mówie, bo domu nie stracilem, nie zostalem wysiedlony itp. Sam mieszkam na w miejscu, gdzie przed wojną było to miasto Niemieckie. Straciliśmy ziemie i miasta np: Lwów,Wilno,Stanisławów itp, ale w zamian dostaliśmy duży kawałek zachodu, gdzie jest dużo surowców np: miedź koło Polkowic,Legnicy czy też węgiel brunatny koło Turoszowa albo węgiel Kamienny koło Wałbrzycha. Mamy teraz większy dostęp do morza itp. Cóż ja moge powiedzieć, może sie myle, nie powinniśmy sie nawet o ziemie na wschodzie upominać, ale nasi sąsiedzi zza wschodu nie powinni tak traktować mniejszości Polaków zamieszkałej na Białorusi.
Pozdrawiam
 

norbert123

Nowicjusz
Dołączył
3 Wrzesień 2005
Posty
10
Punkty reakcji
0
niema juz co odzyskiwac, nasz wielki, kochany brat ZSRR i zawssze wierni sojusznicy USA i GB juz granice rozrysowali dawno, teraz sa tam nowe kraje ktorych niewolno zniewalac. A jesli juz odzyskiwac dawne ziemie to odrazu do morza Czarnego!
 

ciamka

Nowicjusz
Dołączył
18 Czerwiec 2005
Posty
273
Punkty reakcji
0
Miasto
Z daleka
To poczekajmy aż się wytworzy nowa sytuacja geopolityczna, co może nastąpić nawet za kilka lat.
 
Do góry