Formowanie/Formatowanie baterii w telefonie/smartphonie

dankino

Nowicjusz
Dołączył
28 Styczeń 2012
Posty
56
Punkty reakcji
1
Miasto
I tak nie znasz :-D
Witam!
Mam do was pytanie dotyczące właśnie formowania/formatowania baterii w telefonach i smartphonach. Normalnie po zakupie nowego fona robiło się format baterii czyli ładowanie 3x po 12-14 godzin oczywiście po pełnym rozładowaniu telefonu. Dzisiaj przeglądając różne fora zdziwiłem się, gdyż w większości ludzie pisali, że tego robić nie trzeba, a wręcz nie można bo zmniejsza się w ten sposób żywotność baterii. Sam na nowym telefonie zrobiłem dwa cykle po 13h i tak jakby gorzej trzyma i zastanawiam się czy nie uszkodziłem baterii czasem. A wy robicie bądź robiliście takie formatowanie???
 
A

alfabeta11

Guest
Generalnie to robiłem to przy tych o wiele starszych telefonach
W sumie przy lepszym kolorowym też formowałem baterię. W smartfonach zamieszczane są baterie litowo - polimerowe, które według wszelkiego rodzaju instrukcji nie trzeba formować. Ja baterii w swoim smartfonie nie formowałem i trzyma bardzo dobrze. Jak na smartfona oczywiście :)
 

ZlodziejNickow

Nowicjusz
Dołączył
27 Sierpień 2013
Posty
116
Punkty reakcji
6
Baterii litowych (stosowanych od 5-6 lat) już się nie formuje. Przeciwnie - rozładowanie ich do zera MOCNO zmniejsza żywotność. Ten typ akumulatorów różni się od starszych głównie tym, że możesz go doładowywać bez żadnych konsekwencji w każdym momencie, jednak nie należy dopuszczać do całkowitego rozładowania. Znaczy to, że nie czekamy aż telefon padnie, tylko podłączamy ładowarkę od razu jak pojawi się komunikat, lub wcześniej. Jeśli już formowałeś taką baterię to na bank będzie gorzej trzymała :(.
 
Do góry