Ekonomia rolnictwa - wytłumaczy ktoś jak to wyliczyć?

pavel007

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2009
Posty
3
Punkty reakcji
0
Witam,
Zbliża się zaliczenie ekonomii - o ile teorii jestem w stanie się nauczyć to zadań niestety nie rozumiem.
Mam takie przykładowe zadanie:

iuiegzs1lmqa.jpg


Wyjaśni ktoś jak się do tego zabrać ? Znalazłem do tego wzory ale kompletnie miesza mi się w głowie jak to prawidłowo wykonać.

Wzory są nastęujące:
Produkcja globalna rolnicza jest to suma produkcji globalnej roślinnej i zwierzęcej. Składają się na nią: - artykuły pochodzenia roślinnego i zwierzęcego stanowiące produkty główne (np. ziarno zbóż, ziemniaki, siano, mięso, mleko); -artykuły stanowiące produkty uboczne (np. słoma, obornik); - przyrost niezakończonej produkcji roślinnej oraz przyrost pogłowia zwierząt gospodarskich. Obliczyć można ją różnymi sposobami: a) stosując wyjście od produkcji, na podstawie ewidencji podstawowej, np. powierzchnia*plon, lub w produkcji zwierzęcej liczba sztuk*wydajność. Wielkość lub wartość produkcji w tym sposobie oblicza się wg wzoru: Pg=Pr+Pz+Apz+Pu+Pn+Ps+Ppr gdzie: Pg- produkcja globalna; Pr – produkcja roślinna; Pz- produkcja zwierzęca; Apz- artykuły pochodzenia zwierzęcego; Pu- produkcja uboczna; Pn – produkcja niezakończona; Ps- przyrost stada; Ppr – produkty przetwórstwa rolniczego i usługi sprzętem gospodarstwa; b) stosując wyjście od rozchodów(obrotów) , produkcję globalną oblicza się wg wzoru: Pg=Pt+Ow+Spw+Swn+D+deltaSt+deltaPn+deltaZp gdzie: Pt – produkcja towarowa ; Ow- obrót wewnętrzny; Spw- spożycie własne; Swn- świadczenia w naturze; D-dary; delta Stb- przyrost stada; delta Zp- zmiana stanu zapasów; delta Pn- przyrost produkcji niezakończonej; Produkcja globalna stanowi podstawę do obliczania pozostałych kategorii produkcji lub dochodów przez odejmowanie od niej poszczególnych składników kosztów. Produkcja końcowa brutto (Pkb) –jest to produkcja globalna pomniejszona o obrót wewnętrzny. Jest to ta część produkcji globalnej, która może opuścić gospodarstwo rolne. Oblicza się ją dwoma sposobami: a) Pkb=Pg- Ow; b) Pkb=Pt+Spw+Swn+D+deltaSt+deltaPn+delta Zp (na podstawie obrotów). Produkcja końcowa netto (Pkn) – różni się od Pkb o wartość zakupionych i zużytych produktów pochodzenia rolniczego (Zpr). Oblicza się ja wg wzorów: a) Pkn=Pkb-Zpr; b) Pkn=Ptn+Spw+Swn+D+deltaSt+delta Pn+deltaZp (wychodząc od obrotów); gdzie Ptn-produkcja towarowa netto, czyli produkcja towarowa pomniejszona o wartość zakupionych produktów rolniczych (Zpr). Produkcja towarowa brutto – suma produktów rolnych sprzedanych poza gospodarstwo. Produkcja towarowa brutto – zakupione produkty wolne na cele produkcyjne= produkcja towarowa netto;
[font=Times New Roman"]Produkcja globalna rolnicza[/font][font=Times New Roman"] jest to suma produkcji globalnej roślinnej i zwierzęcej. Składają się na nią: - artykuły pochodzenia roślinnego i zwierzęcego stanowiące produkty główne (np. ziarno zbóż, ziemniaki, siano, mięso, mleko); -artykuły stanowiące produkty uboczne (np. słoma, obornik); - przyrost niezakończonej produkcji roślinnej oraz przyrost pogłowia zwierząt gospodarskich. Obliczyć można ją różnymi sposobami: a) stosując wyjście od produkcji, na podstawie ewidencji podstawowej, np. powierzchnia*plon, lub w produkcji zwierzęcej liczba sztuk*wydajność. Wielkość lub wartość produkcji w tym sposobie oblicza się wg wzoru: Pg=Pr+Pz+Apz+Pu+Pn+Ps+Ppr gdzie: Pg- produkcja globalna; Pr – produkcja roślinna; Pz- produkcja zwierzęca; Apz- artykuły pochodzenia zwierzęcego; Pu- produkcja uboczna; Pn – produkcja niezakończona; Ps- przyrost stada; Ppr – produkty przetwórstwa rolniczego i usługi sprzętem gospodarstwa; b) stosując wyjście od rozchodów(obrotów) , produkcję globalną oblicza się wg wzoru: Pg=Pt+Ow+Spw+Swn+D+deltaSt+deltaPn+deltaZp gdzie: Pt – produkcja towarowa ; Ow- obrót wewnętrzny; Spw- spożycie własne; Swn- świadczenia w naturze; D-dary; delta Stb- przyrost stada; delta Zp- zmiana stanu zapasów; delta Pn- przyrost produkcji niezakończonej; Produkcja globalna stanowi podstawę do obliczania pozostałych kategorii produkcji lub dochodów przez odejmowanie od niej poszczególnych składników kosztów. Produkcja końcowa brutto (Pkb) –jest to produkcja globalna pomniejszona o obrót wewnętrzny. Jest to ta część produkcji globalnej, która może opuścić gospodarstwo rolne. Oblicza się ją dwoma sposobami: a) Pkb=Pg- Ow; b) Pkb=Pt+Spw+Swn+D+deltaSt+deltaPn+delta Zp (na podstawie obrotów). Produkcja końcowa netto (Pkn) – różni się od Pkb o wartość zakupionych i zużytych produktów pochodzenia rolniczego (Zpr). Oblicza się ja wg wzorów: a) Pkn=Pkb-Zpr; b) Pkn=Ptn+Spw+Swn+D+deltaSt+delta Pn+deltaZp (wychodząc od obrotów); gdzie Ptn-produkcja towarowa netto, czyli produkcja towarowa pomniejszona o wartość zakupionych produktów rolniczych (Zpr). Produkcja towarowa brutto – suma produktów rolnych sprzedanych poza gospodarstwo. Produkcja towarowa brutto – zakupione produkty wolne na cele produkcyjne= produkcja towarowa netto; [/font]​

Chodzi mi bardziej o wytłumaczenie niż o rozwiązanie, aczkolwiek jak zobaczyłbym jak to jest rozwiązane może sam doszedłbym drogą dedukcji jak to zrobić. Bardzo proszę o pomoc.
 
Do góry