Dusza - czym jest ?

Kardan

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2007
Posty
8
Punkty reakcji
0
Dusza człowieka. Literatura uzasadnia jej istnienie wieloma pozycjami np Życie po życiu.
Jeżeli przyjmiemy, że istnieje to zastanówmy się czym jest?
Spójrzmy na zagadnienie z innej strony. O duszę zabiegają Bóg i Szatan.
Skoro zabiegają, więc jest im potrzebna.
Czy dusza nie jest uzasadnieniem istnienia obu sił? Może jest dla nich pokarmem,
rodzajem energii, siły napędowej. Jak myślicie?
 
M

Mia

Guest
wg mnie 'dusza' to nasze sumienie. nasze superego. produkt socjalizacji i wynik budowy układu nerwowegpo. dusza to psychika człowieka. moim zdaniem 'res cogito' nie jest w stanie funkcjonowac bes kartezjanskiego 'res extehnsa'. jej istnienie uwarunkowane działaniem funkcji fizjologicznych organizmu. ciało jest pozywka duszy, ale ta druga bez pierwszego nie ma prawa bytu, co zatym idzie nie wierze w zycie 'po smierci'.
 

tewiemleczarz

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2007
Posty
1 736
Punkty reakcji
36
Wiek
58
Miasto
woj. śląskie
Według Biblii duszą jesteś Ty i ja. A my istniejemy. W moim domu jest dziś 5 dusz.'' I stał się Adam duszą żyjącą'' 1 Mojż. 2:7Akzeptieren !
I masz absolutną rację, bo już w staropolskim tak określano osobę - dusza.
Nie tylko zresztą u nas. "Martwe dusze" - N. Gogola , czy powszechnie znane a, jak widać, nierozumiane wezwanie o pomoc S.O.S. - czyli Save Our Souls ( Ratujcie Nasze Dusze ), bo w takim sensie pierwszy raz go użyto, zanim zostało oficjalnie przyjęte za sygnał wezwania ratunku.
Dla wielu dusza to jedno i to sam, co duch - dla innych nawet te dwa pojęcia nie oddają istoty rzeczy. Ale na tu, na Forum Religijnym, należy uściślić : dusza to każda żyjąca istota - a duch to to, co autor tematu miał na myśli, czyli to coś, co według wielu chrześcijan "idzie do nieba".
To tylko tak gwoli ułatwienia rozwoju tematu.Przyglądam się z zaciekawieniem - ja.
wg bibli... a wg logiki?
A jesteś pewna, że nie jesteś na bakier z logiką ? Bo jak nie - to marny Twój los... :D
 

Kardan

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2007
Posty
8
Punkty reakcji
0
Jeżeli wierzymy, że jest Bóg, musimy także wierzyć że jest Szatan.
Musimy także wierzyć w to że jest takze dusza.
Czymże jest człowiek bez duszy??
Czytałem opracowania naukowców którzy twierdzili, że zważyli duszę.
Dodając nowy temat nie miałem zamiaru prowokować dyskusji czy dusza jest.
Załóżmy że jest. Czymże wiec jest nie w sensie materialnego lub duchowego pojęcia.
Jakie ma znaczenie dla Boga, Szatana?
Trywializujac można powiedzieć że im wiecej posiada się dusz tym się jest ważniejszym??
 

Kardan

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2007
Posty
8
Punkty reakcji
0
Jeżeli wierzymy, że jest Bóg, musimy także wierzyć że jest Szatan.
Musimy także wierzyć w to że jest takze dusza.
Czymże jest człowiek bez duszy??
Czytałem opracowania naukowców którzy twierdzili, że zważyli duszę.
Dodając nowy temat nie miałem zamiaru prowokować dyskusji czy dusza jest.
Załóżmy że jest. Czymże wiec jest nie w sensie materialnego lub duchowego pojęcia.
Jakie ma znaczenie dla Boga, Szatana?
Trywializujac można powiedzieć że im wiecej posiada się dusz tym się jest ważniejszym??
 
M

Mia

Guest
Jeżeli wierzymy, że jest Bóg, musimy także wierzyć że jest Szatan.

wierutna bzdura. jesli mówisz o wierze katolickiej to masz racje. ale to nie jedyny bóg w jakiego wierza ludzie. w innych religiach nie ma szatana.
 

Armagedon

Armi
Dołączył
6 Październik 2007
Posty
3 865
Punkty reakcji
0
Miasto
Polska
wierutna bzdura. jesli mówisz o wierze katolickiej to masz racje. ale to nie jedyny bóg w jakiego wierza ludzie. w innych religiach nie ma szatana.
W islamie też wierzą w szatana.
Jeżeli wierzymy w Boga który jest Duchem to dlaczego nie mamy wierzyć i w jego aniołów skoro Biblia mówi że jest ich w kosmosie miliardy. Szatan jest zbuntowanym duchem, aniołem. Ukazuje się ludziom podczas seansów spirytystycznych podając się za zmarłych. Nawiedzone domy, telekineza, lewitacja, spotkania III stopnia, objawienia fatimskie o czym świadczą ?Ano o tym że mamy do czynienia ze światem duchowym, nadprzyrodzonym.
 

vivere

Nowicjusz
Dołączył
16 Lipiec 2007
Posty
1 891
Punkty reakcji
7
Armagedon
Jeżeli wierzymy w Boga który jest Duchem...

Ponieważ Bóg jest Święty,więc i Duch jest Święty.Tak więc Bóg jest Duchem Świętym,który wszystko ożywia i z którego wszystko powstało i powstaje.

Człowiek jest duchem ludzkim stworzonym w Niebie.W wyniku naszego duchowego upadku z części ducha powstała grzeszna dusza,którą wg religii katolickiej trzeba zbawiać.Obecnie jako duch-dusza,przebywamy gościnnie w jednorazowym namiocie,którym jest ciało fizyczne.
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Były już tematy odnośnie ludzkiej duszy, odsyłam do szukajki i zamykam.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98


Autora proszę o szczegółowszy opis tego tematu aby w przyszłosci nie dublować tematów i uniknąć konieczności zamykania.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
No dobrze ,Dusza to osoba i w domu jest np 5 DUSZ ,a gdyby
w tym domu leżał ,zmarły dziadek ,to jako osoba czy wtedy DUSZ było by 4?
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Ciekawostką jest jednak też fakt nazywania duszami zwierząt w Biblii. Może ktoś rzuci jakimiś ogólnie pojętymi definicjami tego teminu z innych religii ?

Od tego warto by zacząć.
 

Orsa

Nowicjusz
Dołączył
10 Maj 2007
Posty
3 158
Punkty reakcji
2
Na Arce Noego ,były ludzie i zwierzęta jednak mamy wymienione 8 DUSZ .
O zwierzętach ,cisza nie zostały ujęte w rejestr Dusz.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Na Arce Noego ,były ludzie i zwierzęta jednak mamy wymienione 8 DUSZ .
O zwierzętach ,cisza nie zostały ujęte w rejestr Dusz.

To nie tak orsa.

Kontekst wypowiedzi na jaka sie powołujesz wskazuje na ludzi, którzy przeżyli potop więc nazywa ich poprostu 8 duszami. Więc kwestia nazewnictwa zwierząt nie wchodzi tu w rachubę ani dowodzenie czy nimi są czy nie.
 

Kardan

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2007
Posty
8
Punkty reakcji
0
Kaznodzieya-dziękuję bardzo za zwróconą uwagę.
Jestem tu nowy i nie śledziłem postów które już były.
Wywołując temat dusza chciałem innego rodzaju spojrzenia na to zagadnienie.
To czy jest czy nie, jest juz bardzo dokładnie przedyskutowane przez wielu myślicieli, religioznawców.
Przedstawię to o czym myślę, choć to bardzo zawiły problem.
Zakładam że jest. Czymże więc jest dusza skoro o nią tak zabiegają Bóg i Szatan?
Trywializując bardzo, czy dusza nie jest "rodzajem pożywienia" może siłą, energią
która dodaje mocy tym najwiekszym??? Może dusza to byt!!
Postarajcie się myślec tymi kategoriami.

Mia- w innych religiach nie ma szatana ale jest pojęcia dobra i zła, które symbolizują Boga i Szatana.
Zło przeciwstawia się dobru.
Wspólnym jest dla wszystkich religii pięć podstawowych zasad,
dobro, zło, nagroda i kara oraz wolny wybór.
Jak określimy te poszczególne elementy to zależy tylko od społeczności, środowiska.
To już zupełnie inny temat.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Jestem niewierzący, ale nie odrzucam koncepcji, że istnieje coś takiego jak dusza, jakaś wyższa świadomość. Czym ona mogłaby być? Kiedyś czytałem o ciekawych badaniach prowadzonych przez Rosjan. Twierdzili, że dusza może być zbudowana z nieznanej nam materii, coś jak ektoplazma lub też działać podobnie jak promieniowanie. W wymiarze duchowym może odróżniać nas od zwierząt, być źródłem niektórych emocji(jak na przykład miłość) czy poczucia estetyki.
 

tewiemleczarz

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2007
Posty
1 736
Punkty reakcji
36
Wiek
58
Miasto
woj. śląskie
Kaznodzieya-dziękuję bardzo za zwróconą uwagę.
Jestem tu nowy i nie śledziłem postów które już były.
Wywołując temat dusza chciałem innego rodzaju spojrzenia na to zagadnienie.
To czy jest czy nie, jest juz bardzo dokładnie przedyskutowane przez wielu myślicieli, religioznawców.
Przedstawię to o czym myślę, choć to bardzo zawiły problem.
Zakładam że jest. Czymże więc jest dusza skoro o nią tak zabiegają Bóg i Szatan?
Trywializując bardzo, czy dusza nie jest "rodzajem pożywienia" może siłą, energią
która dodaje mocy tym najwiekszym??? Może dusza to byt!!
Postarajcie się myślec tymi kategoriami.

Mia- w innych religiach nie ma szatana ale jest pojęcia dobra i zła, które symbolizują Boga i Szatana.
Zło przeciwstawia się dobru.
Wspólnym jest dla wszystkich religii pięć podstawowych zasad,
dobro, zło, nagroda i kara oraz wolny wybór.
Jak określimy te poszczególne elementy to zależy tylko od społeczności, środowiska.
To już zupełnie inny temat.
To o czym piszesz to już raczej nie pytanie o samą istotę Ducha, czy jak mówisz duszy, ale pewnych zasad Boskich, których On nie tłumaczy nam aż tak dogłębnie, jakby to sobie niektórzy życzyli.
Są to ciekawe rozważania, ale zawsze będą tylko domysłami. Chyba że głos zabierze Autorytet, czyli np. Bóg - a i to pod warunkiem, że przyjmiesz jego zdanie jako prawdziwe.
Ponieważ, jak sam zauważyłeś, problem dualizmu sił pojawia się we wszystkich kulturach, można przyjąć, że coś jest na rzeczy.
Moim zdaniem, jest to sprawa, która nas przerasta, dlatego nie dostajemy pełnej i zrozumiałej dla nas odpowiedzi na to pytanie bodaj w żadnym systemie czy to religijnym czy filozoficznym, ani też naukowym czy gnostyckim.
To pytanie można streścić tak : " o co w tym wszystkim chodzi" ?
To takie moje trzy grosze, ciekaw jestem waszego zdania.
 
Do góry