Duchy w Harrym Potterze

Anusiatko

Nowicjusz
Dołączył
23 Październik 2007
Posty
191
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
` Nibylandia
Witam ;)

Jestem w trakcie pisania pracy maturalnej na temat motywu ducha w literaturze. Zamierzam umieścić w niej też coś z książek o Harrym Potterze. Mam jednak pewien problem jeśli chodzi o odpowiedni zapis tego w bibliografii, bo chciałabym tam podać strony z których korzystałam...I tutaj kieruję prośbę, może znajdą się tu jacyś fani Harrego, bardziej zorientowani co gdzie jest i w której części o danym duchu ? ;) Interesują mnie najbardziej wzmianki w książce o jęczącej Marcie, Krwawym Baronie i Grubym Mnichu. Bo średnio widzi mi się przekopywanie tych książek kartka po kartce w poszukiwaniu danych fragmentów...

Z góry dziękuję jeśli ktoś bd w stanie pomóc :wink:
 

Max Kwiatkowski

Bywalec
Dołączył
14 Luty 2013
Posty
547
Punkty reakcji
136
Wiek
33
Jeśli jeszcze potrzebne: wzmianki o Krwawym Baronie i Grubym Mnichu są raczej mało znaczące. Za to motyw Jęczącej Marty jest dość rozbudowany w drugiej części (Komnata Tajemnic). Marta jest nieżyjący już świadkiem poczynań Toma Riddle'a, który to, podobnie jak "teraz" Harry, poszukuje komnaty tajemnic. Harry dowiaduje się o tym zupełnie przez przypadek (chyba tak to było). Później (chyba w Księciu Półkrwi) Marta staje się bliską "przyjaciółką" Draco Malfoya, który popłakuje w jej łazience gdy nie potrafi poradzić sobie w powierzonym zadaniem.

Ciekawy (choć krótki) jest też motyw Szarej Damy w ostatniej części - okazuje się ona córką patronki jednego z domów Hogwartu, zna miejsce ukrycia diademu matki.

Nie rozpisuję powyższych wątków, bo chodziło o wskazanie "miejsc" - jeśli czytałeś książkę będziesz wiedział o czym pisałem.
 

Mrówa85

Nowicjusz
Dołączył
2 Październik 2011
Posty
210
Punkty reakcji
6
Miasto
wawa
Zobacz pierwszą część, gdzie masz wprowadzenie do świata duchów. W drugiej masz znowu rozbudowany wątek z Martą, a w kolejnych jeszcze (ale niepamiętam gdzie - chyba w piątej....) Dubledore tłumaczy, dlaczego nie wszyscy zmarli stają się duchami, i dlaczego nie spotka już swojego ojca chrzestnego. :)
 
Do góry