Czy nasze banki są bezpieczne?

joer

Nowicjusz
Dołączył
13 Sierpień 2008
Posty
108
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Kraków
Żaden polski bank nie upadnie, to "na bank" :) Po prostu nasze banki nie bawiły się w tanie kredyty i niebezpieczne instrumenty pochodne, po części przez radę polityki pieniężnej, która od niepamiętnych czasów :)P) utrzymuje stopy procentowe na relatywnie wysokim poziomie, w porównaniu do zachodnich banków centralnych.
Myślę, że najwyżej może dojść do zablokowania wypłat kapitału z funduszy inwestycyjnych, trudności z wycofaniem pieniędzy przed terminem z lokaty, no i na pewno nie dostaniemy tak łatwo kredytu. Już teraz większość banków zaostrzyła kryteria kredytowe.
Kryzys naturalnie już nas dotknął; spadają indeksy giełdowe, co za tym idzie emeryci nie mają powodów do radości, bo II filar świeci pustkami; gdy USA, największa gospodarka świata wejdzie w recesję (teraz trwają kłótnie, czy jest, czy nie), to możemy zapomnieć o 4,5% inflacji i 6% wzroście pkb :) Kryzys dotknie nas wszystkich, tylko że niejako od tyłu:)
 

cr3ator

Wielebna Świnia
Dołączył
9 Listopad 2006
Posty
1 586
Punkty reakcji
5
Jeżeli masz kredyt i bank upadnie to z pewnością inny bank lub państwo ten dług przejmie i się o niego upomni.
Jeżeli masz na koncie więcej niż 50000 euro to możesz mieć problemy.
 

Bonzo_84

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
150
Punkty reakcji
0
BB)

Nadwyżkę pow.50 000 euro
zaraz przenieś do innego banku


:papa:
Dokładnie, ja śpię spokojnie kryzys, na 100% odbije się i na nas, ale tak jak ktoś wspomniał w przeciwieństwie chociażby do USA nie bawiliśmy się w udzielanie kredytów na mieszkanie domek ludziom bez stałych dochodów.
 

Łukasz789

Nowicjusz
Dołączył
29 Sierpień 2005
Posty
439
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Kraków
I tutaj się mylisz było wiele takich przypadków ale w mniejszych bankach. Sam słyszałem o kilku, więc nie jest tka różowo ale wieksze banki nie powinny upaść. Mniejsze też powinny wytrzymać.
 

absurd-alna

Nowicjusz
Dołączył
21 Lipiec 2008
Posty
83
Punkty reakcji
0
ale sloneczka moje drogie spojrzcie jakie sa oprocentowania lokat:D chyba w open finanse jest 16 % jak dobrze widziałam;) zreszta w innych bankach sa okolo 10-12% z czego to wynika?? Hm z prostej rzeczy... dawalismy kredyty i je sprzedawalismy dla ludzi ktorzy wplacali na lokaty. a nalezy wziasc pod uwage ze dodatkowo srodki inwestowane sa na gieldzie i w innych bankach po to byl zarabialy wiec dojdzie i to dosc szybko;)
 

Bonzo_84

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
150
Punkty reakcji
0
Ale jak na razie nie jest jeszcze źle (aczkolwiek w budowlance nie jest wesoło)
 

NieMaLekko

Nowicjusz
Dołączył
4 Marzec 2006
Posty
173
Punkty reakcji
0
Wiek
18
Miasto
biorą się dzieci?
bo jak masz duży wzrost gospodarczy, ludzie się bogacą, zaczynają kupować to developerzy budują... a, że nie umieją przestać kiedy potrzeba to "w budowlance nie jest wesoło". Popyt przewyższył podaż i tak prędzej czy później samo się wyrówna i znowu zacznie wychylać i tak w kółko macieju.
 

luzikx

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2007
Posty
120
Punkty reakcji
0
Miasto
Kraków
Najlepiej jest trzymać pieniądze w bankach które mają gwarancje państwa bo wtedy mamy pewność że pieniadze które sie tam trzyma w przypadku jakiejs upadłości zostaną zwócone . Wiadomo że nie całość ale jej wiekszy procent
 

ewunia198612

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2008
Posty
485
Punkty reakcji
1
Wiek
37
Miasto
Głowno / Pabianice
W naszym Kraju kryzys nie ominął banków , kilka z zagranicznym kapitałem prawie nie funkcjonuje. reszta niestety podwyższyła kryteria dla kredytów gotówkowych podwyższyli oprocentowanie i nie tylko, a hipoteki leżą w całym kraju.
 
Do góry