Żołądek

FlooX

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2005
Posty
48
Punkty reakcji
0
Żołądek


Żołądek to narząd, stanowiący część przewodu pokarmowego, którego zasadniczą rolą jest trawienie zawartych w przyjmowanym pokarmie białek (nie następuje więc trawienie tłuszczów, a trawienie cukrów jest przez niskie pH żołądka wręcz hamowane). Żołądek wydziela sok żołądkowy, który zawiera enzymy trawienne:
podpuszczka - ścina białko w mleku
pepsyna - zapoczątkowuje trawienie białek
W żołądku znajduje się kwas solny, który uaktywnia enzymy trawienne.
U kręgowców jest to rozszerzona część pomiędzy przełykiem i jelitem.

Położenie
U człowieka żołądek znajduje się w jamie brzusznej na wysokości od kręgu piersiowego (wpust żołądka) do kręgu lędźwiowego.

Budowa
Żołądek ma kształt workowaty, z przełykiem łączy się za pomocą wpustu żołądka, a z dwunastnicą łączy go odźwiernik, otwór otoczony silną mięśniówką okrężną, która rozszerza się i zwęża w zależności od różnicy pH między środowiskami.

Wielkość
Wielkość żołądka jest zmienna i zależy od jego wypełnienia , napięcia jego ścian oraz pozycji ciała

Długość żołądka: 25-30 cm
Szerokość żołądka: 12-14 cm
Pojemność: 1000-3000 ml

Podział anatomiczny
W budowie makroskopowej żołądka można wyróżnić następujące elementy:
● wpust żołądka (łac. cardia)
● dno żołądka (fundus)
● trzon żołądka (corpus) z
- krzywizną mniejszą (curvatura minor)
- i krzywizną większą (curvatura major)
● część przedodźwiernikową (pars prepylorica)
● odźwiernik (pylorus)










Warstwy
Ściana żołądka zbudowana jest z następujących warstw (idąc od wewnątrz):
● błony śluzowej
● błony mięśniowej (mięśniówka)
● błony surowiczej

Mięśniówka żołądka zbudowana jest z trzech warstw mięśni; (od zewnątrz) podłużnej, okrężnej i skośnej.

Wewnętrzną warstwę wyścielającą wnętrze żołądka stanowi błona śluzowa. W błonie śluzowej znajdują się gruczoły, które zawierają następujące rodzaje komórek:
● okładzinowe - wydzielające kwas solny
● główne - wydzielające enzym pepsynę trawiący białko
● śluzowe - wydzielające śluz, który chroni komórki okładzinowe, główne oraz inne wchodzące w skład błony śluzowej przed trawiącym działaniem kwasu solnego

W błonie śluzowej żołądka rozróżniamy 2 rodzaje gruczołów:
● gruczoły żołądkowe właściwe – jest ich duża liczba (ok. 100 na 1mm2.), w okolicach dna i trzonu
● gruczoły odźwiernikowe – występują w części odźwiernikowej żołądka

Ze względu na wydzielanie przez błonę śluzową żołądka kwasu solnego pH treści żołądkowej może dochodzić nawet do 4, co oznacza, że jest to silny kwas. Pokarm, zbierający się w żołądku, ulega trawieniu pod wpływem soku żołądkowego.

Z zewnątrz żołądek pokryty jest błoną surowiczą.

Szczególną budowę ma żołądek u przeżuwaczy, podobne skomplikowanie i specjalizację wykazuje też żołądek u leniwców.
 

kiSka

Nowicjusz
Dołączył
30 Maj 2005
Posty
175
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Nh
Pokarm roślinny, zwłaszcza taki jak trawy, liście i gałęzie, jest łatwo dostępny, ale składa się przeważnie z niestrawnej dla ssaka celulozy. Wykorzystanie takiego pokarmu doprowadziły do perfekcji przeżuwacze. Przeżuwacze mają olbrzymi, czterokomorowy żołądek (rys.3). Pojemność jego wynosi dla przykładu u owcy ok. 20 decymetrów sześciennych, a u krowy 150 decymetrów sześciennych. Pierwszy i największy odcinek – żwacz, to komora fermentacyjna, gdzie na zjedzonych roślinach rozwijają się masy symbiotycznych bakterii i orzęsków. Trawią one celulozę i budują z niej substancje organiczne własnych ciał. Celuloza jest jednak węglowodanem i nadaje się głównie na paliwo, gdy tymczasem do budowy organizmu pilnie potrzeba białka. I oto przeżuwacze, zamiast usuwać mocznik z moczem, wydzielają go do żwacza. Przy użyciu tego mocznika bakterie budują własne białko. Potem pokarm dostaje sie do czepca i tu ulega zageszczeniu. Z czepca wraca jeszcze raz do pyska dla dokładnego przeżucia i ponownie połknięta trafia przez rynienkę przełykową, zbudowaną z dwóch fałd błony śluzowej, do ksiąg i do trawieńca (dalszych części żołądka), w którym odbywa się trawienie enzymatyczne i który odpowiada jednokomorowemu żołądkowi innych ssaków. Następnie treść pokarmowa dostaje się do dwunastnicy – pierwszego odcinka jelita cienkiego, gdzie zostaje ostatecznie strawiona, w znacznej części składa się już nie z celulozy, a z łatwostrawnych, wysokobiałkowych pierwotniaków i bakterii.

Żwacz największa z komór żołądka przeżuwaczy, połączona z przełykiem oraz kolejną komorą, zwaną czepcem. Na powierzchni błony śluzowej żwacza znajdują się liczne brodawki żwaczowe, rozdrabniające pokarm. Żwacz nie zawiera gruczołów trawiennych, lecz bakterie, których enzymy m.in. rozkładają celulozę, oraz pierwotniaki zaliczane do orzęsków, biorące udział w przemianach węglowodanowo-białkowych. Pojemność żwacza u dorosłej krowy wynosi 160 l, u owcy i kozy 22 l.

Księgi jedna z komór żołądka przeżuwaczy, charakteryzująca się licznymi pofałdowaniami błony śluzowej, tzw. blaszkami księgowymi, dzięki którym powierzchnia błony śluzowej jest znacznie większa. Księgi są częścią bezgruczołową, pełnią rolę filtru pokarmowego.

Trawieniec, żołądek gruczołowy przeżuwaczy (żołądek właściwy), czwarta komora żołądka przechodząca w dwunastnicę, stanowiąca funkcjonalny odpowiednik żołądka jednokomorowego u innych ssaków. W ścianie trawieńca znajdują się wszystkie rodzaje gruczołów trawiennych. Leży na dnie jamy brzusznej, doogonowo od wyrostka mieczykowatego, nieznacznie po prawej stronie od linii pośrodkowej



hehehe nie ma to jak biol chem fiz :)
 
A

Alek06

Guest
Pozwólcie ze odswieze temat. POniewaz teraz i ja mam małe problemy z zoładkiem.czy macie jakas specjalna diete , na taki własnie podrazniaony zoładek ...
Czy mozna pic kawe?
 
Do góry