Mitologie

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
mnie najbardziej intryguje indo-irańska (lub upraszając aryjska, przed i po podziale na ludy irański i indyjskie)
to jest dopiero kopalnia....
 

wilk07

Nowicjusz
Dołączył
9 Maj 2012
Posty
7
Punkty reakcji
0
A słyszeliście o mitologii śląskiej podobno jest dość obszerna. I warto ja odzielić od słowińańskiej czy polskiej.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Mitologia słowiańska to tylko pewien szkielet. Poszczególen plemiona, w tym pewnie Ślężanie prwdopodobnie posiadały wiele własnych nazw bóstw, oraz lokalne kulty i mity. Problemem jest tylko odtworzenie tej mitologii, ale była ona niezwykle ciekawa.
 

Sambojae

Nowicjusz
Dołączył
27 Maj 2012
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Oświęcim
Jak powiedział Urbańczyk, "Historia badań nad religią Słowian jest historią rozczarowań"... Niemniej, i tak uwielbiam mitologię Słowian. Może właśnie dlatego, że jest zagadką?
 

wilk07

Nowicjusz
Dołączył
9 Maj 2012
Posty
7
Punkty reakcji
0
Też bardzo lubię takie powieści choć ostatnio mam coraz mniej czasu na czytanie, a jakiego autora byś poleciła oprócz sapkowskiego, który miesza mitologie.
 

ForumMeble

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2012
Posty
7
Punkty reakcji
0
Ja bardzo lubię mitologię nordycką oraz germańską. Na ich podstawie powstał Thorgall i wiele fajnych filmów. Polska mitologia jest taka sobie, bez rewelacji.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
nasz jest skrajnie uboga, gdyż z pierowtnej prawie nic nie pozostało, a nie mieliśmy takiej twórczości mitologicznej jak nordycy już w średniowieczu (nie wiem czy wiesz, że większość tejże, pochodzi z czasów gdy było już tam chrześcijaństwo i niejednokrotnie można znaleźć sprzeczności z przedchrześcijańską)
 

Hanadai

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2012
Posty
801
Punkty reakcji
15
Myślę, że nie będę oryginalna, wyskakując z Mitologią Grecką. Naprawdę jest to wspaniałe dzieło pod względem ubarwienia postaci i w ogóle całej tej "historii początku", było również natchnieniem dla wielu artystów w sztuce i literaturze, jednak trochę śmieszy mnie fakt, że w starożytności Grecy naprawdę w to wierzyli :D
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Nie wierzyli w to co przekazuje literatura. To zniekształcona forma mitologii na jej użytek. Po za tym ta mitologia ewoluowała. Na przykład oddawanie czci kamieniom przydrożnym lub raczej związanym z nimi bożkami przekształciło się kult boga Hermesa, a do nas dotarł on jako postać literacka. Grecy odbierali to bóstwo inaczej, przy czym róznie w różnych okresach.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
to co znamy jako mitologia grecka to treść poematów i dzieł poetyckich greków, realne wierzenia się różniły, przekształcały itd czym innym Była Demeter 1000 lat pne a czym innym 100 pne...
 
Do góry