Dragon

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
Polski zespół Thrash Metalowy założony w 1984 roku w Katowicach.

Weterani Polskiej sceny Thrash Metalowej.

Ostatnio dorwałem koncertówkę (split z zespołem Wilczy Pająk) Metalmania '87 (winyl oczywiście).

Słyszałem też nie raz ich pierwszy pełny album pt. Horda Goga. (z 1989 roku).

Na Metalmanii '87 znajduje się sporo ciekawych utworów, jak Aramgeddon, Beliar, czy Dzień Pogrzebu.

Co sądzicie o Dragonie ? Znacie kapelę ? Słyszeliście ?

Zespół niestety w dzisiejszych czasach jest tak samo mało znany, jak Hammer, czy Destroyers (wśród młodszych fanów Metalu).
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Jeden z moich ulubionych zespołów. Najbardziej lubię płytę Fallen Angel, solidna młocka thrash metalowa + dość ciekawe i fajne teksty (zwłaszcza w upadły anioł). Później w mojej hierarchii są dwa albumy: Horda Goga i Twarze.
Co prawda Twarze to zupełnie inne oblicze Dragona w kwestii muzycznej, ale teksty związane są nadal z tym samym.
Najbardziej polubiłem utwory: upadły anioł, Szymon Piotr, Kapłani Zdrady, Wieczny odpoczynek, No ale cóż, Puste miejsce, To jest istotne, Podarunek.
Ostatnio zauważyłem w sklepie składankę, gdzie różne metalowe zespoły grają utwory Metallicy. Swoje 5gr w tą składankę włożył też Dragon, ale niestety nie było mi dane słyszeć tej płyty.
Szkoda, że kapela już nie koncertuje, ale przynajmniej można pocieszyć się reedycją płyt, aktualnie chyba wszystkie albumy re edytowali :)
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
Jeden z moich ulubionych zespołów. Najbardziej lubię płytę Fallen Angel, solidna młocka thrash metalowa + dość ciekawe i fajne teksty (zwłaszcza w upadły anioł). Później w mojej hierarchii są dwa albumy: Horda Goga i Twarze.
Co prawda Twarze to zupełnie inne oblicze Dragona w kwestii muzycznej, ale teksty związane są nadal z tym samym.
Najbardziej polubiłem utwory: upadły anioł, Szymon Piotr, Kapłani Zdrady, Wieczny odpoczynek, No ale cóż, Puste miejsce, To jest istotne, Podarunek.
Ostatnio zauważyłem w sklepie składankę, gdzie różne metalowe zespoły grają utwory Metallicy. Swoje 5gr w tą składankę włożył też Dragon, ale niestety nie było mi dane słyszeć tej płyty.
Szkoda, że kapela już nie koncertuje, ale przynajmniej można pocieszyć się reedycją płyt, aktualnie chyba wszystkie albumy re edytowali :)

Ostatnio poluję na "Hordę Goga". Ale jak ostatnio robiłem zakupy muzyczne na Allegro to akurat nie było.
A album bardzo ciekawy, zwłaszcza zaj.ebi.sty kawałek - "Siedem Czasz Gniewu".
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Ostatnio poluję na "Hordę Goga". Ale jak ostatnio robiłem zakupy muzyczne na Allegro to akurat nie było.
A album bardzo ciekawy, zwłaszcza zaj.ebi.sty kawałek - "Siedem Czasz Gniewu".

mi z tego krążka podoba się jeszcze Here comes the dragon :)
Będę musiał zapatrzeć się w Fallen Angel lub Twarze, bo pasuje mieć przynajmniej jeden krążek oryginalny ;)
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
Podobno Dragon to jeden z tych Thrash Metalowych zespołów, które wywarły spory wpływ na pojawienie się Death Metalowych kapel.
Można zauważyć to w kawałkach na Metalmanii '87.
Thrash Metalowa muzyka Dragona ma trochę elementów, które teraz niektórzy nazywają elementami wczesnego, brutalnego Death Metalu.
Tylko, że w 1987 roku były dopiero zamieszchłe początki Death Metalu. Jedną z niewielu kapel Death Metalowych, jakie wówczas w Polsce istniały był Vader, ale wówczas Vader jeszcze nie grał w 100% Death Metalu. "Tyrani Piekieł" Vadera to bardziej thrashowa demówka, a Death Metalowy styl ugruntował się dopiero na demie "Necrolust" wydanym w 1989 roku. Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że Vader od ugruntowania death metalowego stylu wzorował się na Dragonie, bo prawie w każdym wczesnym Death Metalu słychać wpływy Thrashu.

Poza tym jak wiele Thrash Metalowych kapel, również Dragon wzorował się trochę na wczesnych Blackowych zespołach. W przypadku Dragona widać trochę wpływy Mercyful Fate (black z dużymi wpływami powera), głównie w śpiewie, bo o ile wokalista generalnie śpiewa nisko, to czasem śpiewa wysokim falsetem przypominającym śpiew Kinga Diamonda.
Tak samo, jak np. w najwcześniejszej twórczości Kata widać trochę wpływy Venomu.

W każdym razie Dragon ma swój niepowtarzalny styl i jest to porządna thrashowa jazda.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
No cóż może i miał wpływ. Ale w końcu sam zaczął grać death metal na płytach: Scream of Death i Sacrifice ;)
No właśnie Dragon jest o tyle ciekawą kapelą thrashową, że grają thrash z elementami death metalu (uwagę zwrócić trzeba szczególnie na wokal, bo w sumie to wokal ma duży wpływ na ogólne brzmienie muzyki).
Ale szczerze mówiąc, to nie przypadły mi do gustu na tyle te 2 albumy, abym mógł je polubić jakoś bardziej.

O kur*a! To mój 3000 post! :D
 

Wojownik1988

Syn grzesznych ciał
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
1 853
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
Mazury
No cóż może i miał wpływ. Ale w końcu sam zaczął grać death metal na płytach: Scream of Death i Sacrifice ;)
No właśnie Dragon jest o tyle ciekawą kapelą thrashową, że grają thrash z elementami death metalu (uwagę zwrócić trzeba szczególnie na wokal, bo w sumie to wokal ma duży wpływ na ogólne brzmienie muzyki).
Ale szczerze mówiąc, to nie przypadły mi do gustu na tyle te 2 albumy, abym mógł je polubić jakoś bardziej.

O kur*a! To mój 3000 post! :D

Z każdym gatunkiem Metalu tak jest.
Death się z dużym stopniu wywodzi od Thrashu, więc niektóre kapele thrashowe miały w swojej muzyce trochę elementów charakterystycznych później dla kapel death metalowych.
Scream Of Death też dobry album, nawet bardzo dobry, ale zdecydowanie najlepszy to Horda Goga i Metalmania '87, czyli najstarsze.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Wiesz ja bym się nieco kłócił czy nie jeszcze Fallen Angel, bo to naprawdę dobry album.
 

bartekt

Made in China
Dołączył
2 Kwiecień 2007
Posty
1 288
Punkty reakcji
5
Wiek
29
Miasto
*********
Kupiłem sobie dziś Hordę Goga po polsku i angielsku. Po angielsku jeszcze nie słuchałem, a po polsku płytka... :cenzura: w kosmos. :p Z tym, że spis utworów z tyłu okładki mam lekko pomieszany. >.< Tak, że utwór 11 w odtwarzaczu to 12 na okładce... W Polsce wszystko możliwe.
"Spokój duszom zmarłym daj panie, wieeeeczneeee ooodpoooczywaaanieee".
A solo z "Siedem czasz gniewu" wgniata w fotel. "ooooooooooo" :)
 

Fenris666

Nowicjusz
Dołączył
25 Lipiec 2008
Posty
30
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Ostatnio poluję na "Hordę Goga". Ale jak ostatnio robiłem zakupy muzyczne na Allegro to akurat nie było.
A album bardzo ciekawy, zwłaszcza zaj.ebi.sty kawałek - "Siedem Czasz Gniewu".


Zgadzam się z Dragona znam tylko Horde Goga ale album naprawdę świetny jedna z najlepszych płyt w Polskim metalu jak dla mnie.
 

szczygi

Nowicjusz
Dołączył
7 Kwiecień 2009
Posty
53
Punkty reakcji
0
Wiek
39
Słyszałem chyba wszystko co nagrali... Nie jestem jakimś wielkim fanem. Po prostu uważam, że żyję w nieodpowiednich czasach by docenić brzmienie tej płyty. Trzebabyło jednak przeżyć lata 80te gdzie ten zespół był naprawdę dość alternatywnym i interesującym podejściem do muzyki ;>.
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Ja z drobną sensacją :)
Gronowski ostatnio w jednym swoich komentarzy na YT napisał, że parę dni temu miały miejsce pierwsze od wielu lat próby Dragon'a. Mam nadzieję, że szybko zobaczymy ich na scenie :)
 

iron_man

Nowicjusz
Dołączył
1 Lipiec 2009
Posty
8
Punkty reakcji
0
Wiek
27
Ja mam nadzieję, że jeszcze się zreaktywują. Ja horde of gog dopadłem w media markt.
@Bartekt: Widzisz, ja też tak mam. Ale co się dziwić. W końcu to metal mind production i digi pack. ;p
 
Do góry